Trwa ładowanie...

Protesty przed Sejmem. Policja wystawiła ok. 50 mandatów, ponad 200 osób stanie przed sądem

Poznaliśmy bilans policyjny.

Protesty przed Sejmem. Policja wystawiła ok. 50 mandatów, ponad 200 osób stanie przed sądem
d3zahlo
d3zahlo

- Nie pozostawiono nam wyboru – mówi rzecznik stołecznej policji asp.sztab. Mariusz Mrozek. W nocy przed Sejmem wyniesiono protestujących, którzy blokowali wyjazd posłów z ul. Wiejskiej. Jak podają funkcjonariusze wystawiono ponad 50 mandatów karnych, a ponad 200 osób czeka proces sądowy.

Według oceny policjantów protesty organizowane do godziny 3:00 przebiegały spokojnie. Przed Pałacem Prezydenckim KSP doliczyła się 14 tys. osób.

- Zawsze jednak powtarzam, że policja jest przede wszystkim od zapewnienia bezpieczeństwa. Nie jesteśmy izbą rachunkową – mówi asp. szt. Mariusz Mrozek, rzecznik prasowy Komendy Stołecznej Policji.

Tłum ludzi z Krakowskiego Przedmieścia przeniósł się przed Sejm. Tam policja nie jest już w stanie podać liczby demonstrantów. – Było ciemno, ludzie się przemieszczali. Dookoła jest mnóstwo krzewów – tłumaczy Mrozek.

d3zahlo

Jak dowiedziało się WawaLove.pl większość uczestników opuściła teren przed Sejmem ok. północy.

O godzinie 24:00 rozpoczęła się kolejna demonstracja, która również nie stanowiła niebezpieczeństwa.

Demonstranci zablokowali Wiejską.

— Grzegorz Łakomski (@g_lakomski)

- Sytuacja zmieniła się ok godziny 3:00. 270 demonstrantów uniemożliwiło wyjazd posłów z Sejmu – mówi rzecznik policji.

Około godz. 3:30 w piątek policja usunęła osoby siedzące i blokujące ul. Wiejską i Górnośląską. Podczas akcji funkcjonariuszy demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".

d3zahlo

Przypomnijmy: demonstranci chcieli uniemożliwić wyjazd rzecznikowi rządu Rafałowi Bochenkowi. Manifestanci ustawili na środku ulicy wielki kontener na śmieci.

- Argumenty słowne nie trafiały do protestujących. Konieczne stało się podjęcie środków siłowych. Wystawiliśmy 52 mandaty karne, a 203 osoby czeka proces sądowy , który najprawdopodobniej zakończy się karą grzywny- dodaje.

Kilkanaście osób zostało usuniętych z jezdni.

Protestujący w obronie

Osoby zgromadzone przed Sejmem były przeciwne zmianom, które Prawo i Sprawiedliwość wprowadza w funkcjonowaniu sądów. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym, które zrewolucjonizują trójpodział władzy w Polsce.

d3zahlo

Nowa ustawa przewiduje m.in. utworzenie trzech nowych Izb Sądu Najwyższego, zmiany w trybie powoływania sędziów SN i umożliwienie przeniesienia obecnych sędziów SN w stan spoczynku.

d3zahlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zahlo