Trwa ładowanie...

Przeżyj koniec świata w Centrum Nauki Kopernik!

Na imprezę wstęp wolny!

Przeżyj koniec świata w Centrum Nauki Kopernik!
d1nyc80
d1nyc80

21 grudnia, w godz. 15:00-18:00 Planetarium Niebo Kopernika zaprasza na niezwykłe wydarzenie: przeżyj z nami koniec świata! Organizatorzy obiecują: mimo, że nie będzie to pierwszy koniec świata, ale ten będzie wyjątkowy!

Apokalipsa, która nie nadeszła w 999 roku, dała nam zabawy sylwestrowe. Trzeba było przecież jakoś uczcić ocalenie! A że papieżem był wtedy Sylwester II – zabawy witające nowy rok zyskały jego imię. Cudownym zbiegiem okoliczności uniknęliśmy unicestwienia w roku 1412, które zapowiadał św. Wincenty.

Także w roku 2000 nic nam się nie stało. Czy i tym razem będziemy mieć tyle szczęścia?

21 grudnia to dzień, w którym kończy się 13. cykl kalendarza starożytnych Majów. Każdy z takich cykli miał mieć 144 tys. dni. Pierwszy zaczął się w chwili, gdy - według mitologii Majów - powstał świat, czyli 5129 lat temu. To mniej więcej w tym czasie w Grecji rozpoczęła się epoka brązu, a w Chinach wynaleziono koło garncarskie. Nie wiadomo, co wtedy robili Majowie, ale świat całkiem nieźle się już kręcił. Czy zatem powinniśmy wierzyć w ich wyliczenia związane z jego końcem?

Prawda jest taka, że w inskrypcjach u Majów nikt nie mówił o końcu świata. Jest tylko mowa o końcu cyklu. Koniec świata to nałożenie na tamtą mitologię naszych, chrześcijańskich wierzeń, w których apokalipsa odgrywa wielkie znaczenie. Taka interpretacja powstała dopiero podczas odcyfrowywania zapisków Majów. Po prostu koniec świata zawsze nas kręcił!

d1nyc80

Chcecie przekonać się, co może się zdarzyć, gdy w Ziemię uderzy planetoida? Jakie skutki ma dla życia aktywność słoneczna? A może gdzieś w kosmosie na uciekinierów z naszej planety czeka jakaś druga Ziemia? Opowie o tym prof. Maciej Konacki z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika.

Będzie też okazja, aby nabyć "Niezbędnik na koniec świata”. Jego zawartość pozwoli umilić katastrofę, umożliwi przetrwanie kataklizmu, a nawet da szansę odtworzenia życia.

A jeśli 21 grudnia świat nie przestanie istnieć? Nic straconego! Szansę na kolejną apokalipsę będziemy mieli w roku 2060. Tak przynajmniej uważał sam Izaak Newton.

21 grudnia, godz. 15-18. Planetarium Niebo Kopernika. Wstęp wolny. UWAGA: Darmowe zaproszenia do pobrana w kasach Nieba Kopernika od 11 grudnia 2012.

d1nyc80
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1nyc80