Trwa ładowanie...

Przygoda na MDM-ie 2013

Plac Konstytucji budzi się do życia. Porozumienie dziewiętnastu organizacji, instytucji i kawiarni zaprasza na 61. urodziny MDM-u!

Przygoda na MDM-ie 2013
d3rcx12
d3rcx12

W tym roku obchodzimy 61. urodziny MDM-u. Jak co roku, lokale i organizacje skupione wokół pl. Konstytucji organizują z tej okazji szereg atrakcji - na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY!

Zdecydowaliśmy, że chcemy działać dalej. Chcielibyśmy, żeby plac ożywał, żeby można było się na nim spotykać, spędzać czas, umawiać z sąsiadami, odpoczywać. Zapraszamy na prawdziwy piknik miejski: leżaki, muzyka, dobre jedzenie, napoje i program, który opowie historię MDM-u. Sprawmy, żeby plac Konstytucji na ten jeden dzień zamienił się w miejsce, w którym warto zostać. W tym roku świętujemy przez dwa dni. To za sprawą Muzeum Historycznego m.st. Warszawy, które zaprasza na Praski MDM – monumentalną część prawobrzeżnej części Warszawy. Dobrej zabawy!
PROGRAM
20 LIPCA, SOBOTA**

"Praga II na MDM-ie"

10.00 - Spacer pod hasłem "Historyczny rewanż kozaków z Nowej Pragi", spotkanie przed wejściem do cerkwi św. Marii Magdaleny na Pradze, Al. Solidarności 52. Nim po II-ej wojnie światowej powstał „praski MDM” z monumentalnymi gmachami, dzielnica ta zabudowana była przez kompleksy magazynowo-koszarowe. Budowano je dla armii rosyjskiej, a po odzyskaniu niepodległości zajmowało je Wojsko Polskie. Podczas spaceru po terenie osiedli mieszkaniowych Praga I, II i III zagłębimy się w losy Warszawy po klęsce powstania listopadowego i idąc tropem pułków kozackich będziemy szukać ich śladów wśród socrealistycznej architektury.
Prowadzi: Andrzej Buczyński

d3rcx12

11.00 - 18.00 - Wystawa "Praski MDM. Życie codzienne osiedla Praga II", sala ekspozycyjna Muzeum Warszawskiej Pragi O/MHW w Koneserze, ul. Ząbkowska 27/31 bud. 36b, I p. „Praskim MDM-em” nieco na wyrost nazywano osiedle Praga II (okolice placu Hallera). Na wystawie pokazujemy zmieniające się projekty realizacji i długotrwały proces budowy, który jednak nie przeszkadzał osiedlu wypełniać się życiem. Pokazują je fotografie mieszkańców i ich opowieści, dzięki którym można usłyszeć m.in. o spotkaniach w Klubie Hiszpańskim, seansach w podwójnym kinie Mewa i Albatros, imprezach w "Piosence" czy luksusowych zakupach w Delikatesach lub Pewexie.

14.00 - zwiedzanie wystawy z kuratorem, prowadzi: Katarzyna Kuzko-Zwierz

21 LIPCA, NIEDZIELA, plac Konstytucji, PIKNIK MIEJSKI

(skwer przed Warsztatem, południowo-wschodnia strona placu)

11:00 – 13:00 strefa animatorów – warsztaty i zabawy dla dzieci

d3rcx12

11:00 – 19:00 Mobilna czytelnia – to obiekt tymczasowej architektury, który podróżuje po Warszawie, zatrzymując się w wybranych miejscach na kilka dni lub godzin. Z biblioteki pożyczyć można bezpłatnie gazety, książki, gry planszowe, sprzęt do gier i zabaw rekreacyjnych (badminton, frisbee).
Mobilna czytelnia jest odpowiedzią na wyzwania związane z dostępem do książek
i czasopism oraz spotkań wokół czytania i kultury.
organizator: Fundacja na Miejscu

11:00 – 16:00 Plener malarski w Galerii Test. Organizator: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki

11.00 - 19.00 Praga II na MDM-ie - stoisko Muzeum Pragi, na którym będzie można przyjrzeć się układowi urbanistycznemu zabytkowego osiedla, dzięki makiecie, która na Plac Konstytucji przywędruje z wystawy w Koneserze. Będzie można się przy niej dowiedzieć, skąd na Pradze pojawili się Hiszpanie, z jakich ciastek słynęła "Filipinka", czy "Miś" to to samo co "Niedźwiedź", gdzie mieścił się Hotel Robotniczy FSO, a gdzie dzielnicowy klub PZPR oraz zaopatrzyć się w mapkę "Praskiego MDM-u" do samodzielnych spacerów.
organizator: Muzeum Historyczne m.st. Warszawy

11:00 – 19:00 - Kiermasz książek (m.in. publikacje o tematyce warszawskiej), kiermasz sitodruków Pracowni Sitodruku i plakatów Polskiej Szkoły Plakatu

d3rcx12

11:00 – 19:00 - Prezentacja projektu Centrum Sztuki Najnowszej Marszałkowska 45
Projekt Centrum Sztuki Najnowszej realizuje dwa najważniejsze zadania: częściową rewitalizację zabytkowego budynku ceglanego, przedwojennego zakładu Leczniczo-Ginekologicznego przy ulicy Marszałkowskiej 45, pozyskanie go dla nowej funkcji oraz połączenie go z zupełnie nową formą, ściśle z nim powiązaną, funkcjonalnie i stylistycznie. Autorem koncepcji jest architekt Paweł Rosół, a jednocześnie właściciel i pomysłodawca MiTo.
organizator: Mito art/cafe/books

11:00 - 15:00 Targi Mody Ulicznej, Kiermasz ubrań, biżuterii i przedmiotów designerskich młodych warszawskich projektantów i wytwórców.
organizator: Galeria Mito

12:00 – 18:00 Prezentacja „MDM - Między utopią a codziennością” Martyny Obarskiej w wersji polsko-angielskiej opatrzona fotografiami i informacjami o Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
Organizator: Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Kosmos Kosmos

16:00 "Spotkanie ze Skarpą Warszawską", organizator: Mito art/cafe/books

d3rcx12

Oprócz tego:

12:00 - 18:00
KAWIARNIANA GRA MIEJSKA
(Bistro Groole, Kosmos Kosmos, Mito , Kawiarnia Konstytucja , Kawka, Kredka Cafe, Przystanek MDM , Latawiec, Spotkanie ze Szpiegiem). Przejdź wszystkie punkty, zdobądź pieczątki, wygraj rower miejski lub jedną z wielu nagród pocieszenia.

Bistro Groole zaprasza wszystkich na warsztaty robienia stempli z ziemniaka.

Wycieczki:

14:00 i 16:00 - Odkrywanie zakamarków MDM-u, prowadzi: Hanna Dzielińska - przewodniczka po Warszawie
Spotkanie pod Hotelem MDM

15:00 - Spacer z audioprzewodnikiem „Warszawa opozycjonistek”. Ściągnij darmowe mp3 ze strony www.miejskasciezka.pl i wyruszaj w drogę.Spotkanie pod Hotelem MDM
organizator: Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna

d3rcx12

Wystawy

14:00 -18:00 - wystawa fotograficzna studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Pracownia Duży Pokój

11:00 - 18:00 - Chopin na MDM-ie. Wystawa plakatu Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki. Warsztat

16:00 - Wernisaż Moniki Prus, RĘKOCZYNY. Kawiarnia Latawiec

17:00 - wernisaż wystawy obrazów Piotra Dudy pt. "Kobieta dobrze wkomponowana". Przystanek MDM

SCENA
11:00-18:30 - DJ BURN REYNOLDS zagra przeboje znane i lubiane
18:30 - ROZDANIE NAGRÓD GRY KAWIARNIANEJ
19:00 - TOMARA TRIO – KONCERT JAZZOWY
19:40 - SWINGOUT – POTAŃCÓWKA I WARSZTATY SWINGOWE
21:00 - KONCERT NIESPODZIANKA

d3rcx12

Cały czas: leżaki, stoiska z jedzeniem i napojami, muzyka, wata cukrowa *
*
Na miejscu wszelkie informacje oraz mapki z programem.

Na wszystkie wydarzenia WSTĘP WOLNY

Organizatorzy:
Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień, Pracownia Duży Pokój, Warsztat (Centrum Komunikacji Społecznej m.st. Warszawy, Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, Galeria Test, Bistro Groole, Mito art/cafe/books, Przystanek MDM, Kawka, Kredka Cafe, Kosmos Kosmos, Spotkanie ze Szpiegiem, Latawiec, Kawiarnia Konstytucja, Fundacja na Miejscu, Stowarzyszenie Pracownia Etnograficzna, Pracownia Sitodruku, Swingout.pl.

koordynacja: Joanna Kozera

d3rcx12
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3rcx12