Trwa ładowanie...

Przynieś elektrośmieci, odbierz drzewko świąteczne!

Akcja w sobotę 13 i środę 17 grudnia na Żelaznej

Przynieś elektrośmieci, odbierz drzewko świąteczne!
d35fchg
d35fchg

BioBazar zaprasza do udziału w akcji, podczas której za elektrośmieci otrzymać można bezpłatne drzewko. W ubiegłym roku zebrano w ten sposób 27 ton elektrośmieci, prawie 3 tony baterii i rozdano tysiąc choinek. Organizatorem regularnych akcji zbiórkowych elektrośmieci na BioBazarze jest Europejska Platforma Recyklingu. Koordynatorem zbiórek jest Fundacja Zielony Horyzont.

W tym roku do rozdania jest aż 2 tysiące pachnących drzewek. Wystarczy przynieść z domu elektrośmieci lub zużyte baterie, aby otrzymać żywą choinkę – świerk pospolity o wysokości ok. 1 m z bryła korzeniową, zabezpieczoną workiem jutowym.

Zbiórka trwać będzie w sobotę 13 grudnia oraz w środę 17 grudnia przy ul. Żelaznej 51/53 w godzinach 8:00-16:00 w hali za parkingiem, na końcu BioBazaru.

d35fchg

Ile "kosztuje" jedna choinka?

Aby dostać drzewko, należy przynieść do wyboru: 1 kg baterii, 3 małe elektrośmieci (np. mp3, radio samochodowe, depilator), 2 średnie elektrośmieci (np. laptop, toster, czajnik elektryczny) albo 1 duży elektrośmieć (np. telewizor, pralka). Najmłodsi uczestnicy zbiórki dostaną dodatkowo edukacyjne kolorowanki.

Pamiętajcie, że choinki po świętach można wysadzić do ziemi - na działce lub w ogródku. Nie pozwólcie, aby skończyły w śmietniku!

Dlaczego warto oddać elektrośmieci?

Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, a także zużyte baterie zawierają w sobie bardzo dużo szkodliwych substancji (ołów, kadm, rtęć). Z drugiej strony, mają wiele cennych materiałów, które po przetworzeniu mogą być ponownie użyte. Szkoda, żeby trafiły na wysypisko z odpadami i truły nasze środowisko. Z kolei odzysk minerałów czy metali szlachetnych, np. złota (które jest wykorzystywane w układach elektronicznych telefonów komórkowych) to oszczędność nieodnawialnych zasobów przyrody oraz wody i energii, potrzebnych do ich wydobycia i obróbki.

d35fchg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35fchg