Trwa ładowanie...
d16ifb3

Pseudokibice za karę obejrzą film

Bezprecedensowy wyrok warszawskiego sądu okręgowego
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pseudokibice za karę obejrzą film
d16ifb3

"Hamas, Hamas, Juden auf das Gas!" (Hamas, Hamas, Żydzi do gazu!) wykrzykiwali z wyciągniętą pięścią kibice Legii podczas meczu z Widzewem Łódź. Sąd skazał za to siedemnastu fanów piłki, a elementem kary ma być między innymi obejrzenie filmu edukacyjnego.

W związku z tym wyrokiem, Fundacja Projekt Polska zaproponowała by kibice obejrzeli "Cud purymowy" w reż. Izabeli Cywińskiej.Fabuła filmu przedstawia historię Łódzkiego robotnika Jana Kochanowskiego, który załamany po utracie pracy oskarża o swoje nieszczęście zachodnich kapitalistów i Żydów. Jego syn jest kibicem i również zajadłym antysemitą. Wkrótce okazuje się, że główny bohater dziedziczy majątek po zmarłym krewnym. Dowiaduje się, że sam ma korzenie semickie, jego żona również przyznaje się do pochodzenia żydowskiego. Jednak by przejąć spadek, Jan Kowalski musi... przejść na Judaizm.

Mateusz Luft z Fundacji w rozmowie WawaLove.pl zdradził, że Projekt Polska zwróci się do sądu, by właśnie ten film skazani obejrzeli. Fundacja zorganizowała też specjalny pokaz "Cudu". Odbędzie się on w kawiarni Państwomiasto ul. Andersa 29, w piątek 13 lutego o godz. 19.00. Wstęp wolny.

d16ifb3

- Chcemy pokazać, że w naszym mieście nie ma miejsca na antysemityzm, ani na żadną inną formę mowy nienawiści - mówi Joanna Grabarczyk, koordynatorka projektu HejtStop i współorganizatorka pokazu - Publiczne, antysemickie wystąpienia są codziennością nie tylko na stadionach, ale również w portalach społecznościowych i na forach internetowych. - dodaje.

Wyrok sądu okręgowego podtrzymujący wcześniejsze orzeczenie Sądu Rejonowego dla Warszawy-Śródmieścia oprócz oglądania filmu nakazuje również wykonanie prac społecznych oraz wpłaty na rzecz Gminy Żydowskiej. Myślicie, że to wystarczająca kara za okrzyki "Żydzi do gazu"?

Przeczytajcie też: Specjalista od terroryzmu bombowego: "W Warszawie nie ma takiego zagrożenia jak w Paryżu. Co do Madrytu - nie upierałbym się"

d16ifb3

Podziel się opinią

Share
d16ifb3
d16ifb3