Trwa ładowanie...

Ptasia grypa pod Warszawą. "Pierwszy przypadek na Mazowszu"

Jak zabezpieczyć się przed wirusem?

Ptasia grypa pod Warszawą. "Pierwszy przypadek na Mazowszu"
d1yo581
d1yo581

Służby weterynaryjne potwierdzają, że martwy łabędź znaleziony nad jeziorem Łacha w Józefowie pod Warszawą był zarażony wirusem ptasiej grypy.

Powiatowy lekarz weterynarii, Grzegorz Kurkowski, uspokaja - to wirus niebezpieczny tylko dla ptaków. Ludzie nie mogą się nim zarazić. Prosi jednak o zgłaszanie każdego przypadku padnięcia drobiu albo masowego padania dzikich ptaków. Wydał też rozporządzenie, w którym informuje jak się zachowywać, by uniknąć rozprzestrzeniania się choroby. Należy zabezpieczyć paszę dla zwierząt przed dostępem dzikich ptaków, stosować odzież ochronną i zgłaszać powiatowemu lekarzowi miejsca, w których znajduje się drób. Rozporządzenie obowiązuje do odwołania na terenie całego Józefowa. To pierwszy przypadek ptasiej grypy na Mazowszu.

W 7 krajach europejskich

Na początku listopada, na brzegach Jeziora Dąbie w okolicach Szczecina znaleziono 74 martwe kaczki i mewy. Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektorat Weterynarii przeprowadził badania na obecność ptasiej grypy, które potwierdziły jej obecność wśród kilku martwych ptaków. Ptasia grypa u kaczek z okolic Szczecina została wywołana przez podtyp H5N8, który atakuje głównie ptactwo wodne i nie przenosi się na inne zwierzęta.

d1yo581

Od kilku lat w Europie regularnie wykrywa się ptaki zakażone różnymi odmianami wirusa ptasiej grypy. W 2014 roku wirus został wykryty w Niemczech, ale również nie był groźna dla ludzi. Aby wirus nie rozprzestrzeniał się na inne ptaki podjęto wtedy decyzję o wybiciu około 30 tys. indyków. W ostatnich latach w Polsce wykryto kilka przypadków ptasiej grypy. Pierwszy z nich był w 2005 roku, w Toruniu.

Ostatnio informacje o wykryciu H5N8 u dzikiego ptactwa lub drobiu pochodzą już z 7 krajów europejskich. Wirus wykryto w Austrii, Holandii, Polsce, Danii, na Węgrzech i Szwajcarii.

d1yo581
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yo581