Trwa ładowanie...

PW. Wyciekły dane osobowe studentów. Uczelnia zaleca wymianę dowodu osobistego

Politechnika Warszawka w oficjalnym komunikacie potwierdziła, że na platformie OKNO doszło do "incydentu", przez który może nastąpić nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych. W związku z tym uczelnia podała szereg zaleceń, które powinny rozważyć osoby posiadające konto w tym systemie.

PW. Wyciekły dane osobowe studentów. Uczelnia zaleca wymianę dowodu osobistegoŹródło: PAP
d39ee78
d39ee78

W poniedziałek Portal Zaufana Trzecia Strona poinformował o wycieku danych osobowych części studentów Politechniki Warszawskiej.

- Dzisiejszej nocy otrzymaliśmy informacje o wycieku danych osobowych części studentów PW. Chociaż grupa dotknięta wyciekiem to „zaledwie” ponad 5000 osób, to zakres wykradzionych osobowych danych jeży włosy na głowie - czytamy w serwisie.

Portal przekazał wówczas, że, że do sieci wyciekła baza danych serwisu okno.pw.edu.pl. To strona Ośrodka Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej, a baza zawiera dane osób studiujących w tym ośrodku. We wtorek Politechnika Warszawska opublikowała komunikat, w którym potwierdza możliwość naruszenia ochrony danych osobowych studentów oraz pracowników. Do wycieku miało dojść 3 maja.

d39ee78

- niniejszym informuje o możliwości naruszenia ochrony Pani/Pana danych osobowych, w związku z incydentem, do jakiego doszło w dniu 3 maja 2020 r. na platformie administracyjnej Ośrodka Kształcenia na Odległość PW (OKNO). W wyniku zaistniałej sytuacji może nastąpić nieuprawnione wykorzystanie danych osobowych osób posiadających konta w tym systemie - podkreśla uczelnia.

Przypomnijmy, że dane osobowe znajdować się miały w trzech zbiorach. Pierwszy zawierać miał dane nieco ponad tysiąca kandydatów na studia inżynierskie z ostatnich dwóch lat, drugi to dane ponad pięciu tysięcy studentów z lat 2008-2020, trzeci zaś to dane prawie 200 pracowników naukowych

Politechnika Warszawska opublikowała szereg zaleceń

Uczelnia w celu zminimalizowania ewentualnych skutków ujawnienia danych osobowych opublikowała szereg działań, które powinny rozważyć osoby posiadające konta w systemie OKNO:

  • zastrzeżenie danych w banku,
  • zastrzeżenie dowodu osobistego oraz złożenie zastrzeżenia kredytowego w Biurze Informacji Kredytowej BIK (gwarantujące otrzymywanie alertów w przypadku prób uzyskania kredytu na zastrzeżone dane osobowe),
  • zastrzeżenie numeru PESEL np. poprzez aktywowanie usługi Bezpieczny PESEL,
  • wymianę dowodu osobistego.
d39ee78

- W celu zwiększenia Państwa bezpieczeństwa tymczasowo została wyłączona funkcjonalność zdalnych usług platformy administracyjnej Ośrodka Kształcenia na Odległość Politechniki Warszawskiej. Jednocześnie prosimy o zmianę haseł, których używali Państwo na platformie administracyjnej OKNO oraz we wszystkich serwisach, gdzie używali Państwo tego samego hasła do logowania- dodaje PW.

Zobacz także:Galerie bez tłumów. Administratorzy zapewniają, że jest bezpiecznie

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39ee78
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ee78