Trwa ładowanie...

Rafa koralowa przemycana z Egiptu. Za "nadbagaż" grozi do 5 lat więzienia

Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej przechwycili niecodzienny "nadbagaż" w walizce turysty, który wracał z Egiptu Mężczyzna postanowił zabrać ze sobą na pamiątkę fragment rafy koralowej. Teraz może słono za to zapłacić - niewyklucozne, że trafi do więzienia.

Rafa koralowa przemycana z Egiptu. Za "nadbagaż" grozi do 5 lat więzieniaŹródło: kas.gov.pl, fot: Krajowa Administracja Skarbowa
d1ximta

Mazowiecki Urząd Celno-Skarbowy poinformował w specjalnym komunikacie, że fragmenty rafy koralowej wykryli u wracającego z wakacji obywatela Polski.

Mężczyzna złożył wyjaśnienia, z których wynika, że nie wiedział, że przewożona przez niego pamiątka jest pod ścisłą ochroną.

"Dla wielu osób powracających z egzotycznych podróży pamiątki z plaży, w tym właśnie szkielety organizmów rafotwórczych, bywają powodem nieprzyjemnych sytuacji podczas kontroli na lotniskach” – podkreślają funkcjonariusze KAS.

d1ximta

To, że ktoś nie zna przepisów prawa, a takie tłumaczenie pojawia się najczęściej że turyści "nie wiedzieli" nie usprawiedliwia nikogo.

Administracja Skarbowa zastrzega, że za przewóz koralowców grozi od 3 miesięcy do 5 lat więzienia.

Jeśli rzeczywiście ktoś działał nieumyślnie sprawa może skończyć się grzywną lub karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Skąd takie zdecydowane działania? Służby na Mazowszu przypominają że brak wiedzy turystów prowadzi często do naruszenia przepisów w zakresie przewożenia przez granicę Unii Europejskiej okazów należących do gatunków zagrożonych wyginięciem.

d1ximta

- Dlatego jednym z zadań mazowieckiej KAS jest także systematyczne prowadzenie akcji informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie. Corocznie odwiedzamy placówki oświatowe przekazując młodzieży i dorosłym informację o zakazanych pamiątkach. Jestem bowiem przekonany, że kluczem do ochrony środowiska jest dotarcie do jak największej liczby odbiorców – powiedział, cytowany w komunikacie, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Robert Antoszkiewicz.

Źródło: IAS

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał

d1ximta
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ximta