Trwa ładowanie...
warszawa

Rafał Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury. "To był trudny rok"

22 listopada br. minie dokładnie rok od momentu, kiedy prezydentem Warszawy został Rafał Trzaskowski. Władze stołecznego ratusza podsumowały 12 miesięcy swojej pracy.

Share
Rafał Trzaskowski podsumował pierwszy rok prezydentury. "To był trudny rok"
Źródło: East News, Fot: Andrzej Iwańczuk
dmvodsq

- To był trudny rok, właściwie rok nieustającej kampanii wyborczej, zjawisk losowych i pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rządzących swojego programu – podkreślił Rafał Trzaskowski. Zaznaczył, że był to również rok pierwszych ograniczeń budżetowych w związku z realizacją przez rząd PiS swojego programu.

"Warszawa dla wszystkich". Komunikacja w stolicy

Rafał Trzaskowski i jego współpracownicy przypominają, że przyświeca im hasło "Warszawa dla wszystkich". Jednym z głównych tematów konferencji władz ratusza była komunikacja.

dmvodsq

W czasie ostatnich 12 miesięcy w Warszawie otwarto trzy nowe stacje II linii metra w Warszawie. To Szwedzka, Targówek Mieszkaniowy i Trocka. Na kolejnych trzech stacjach (Płocka, Młynów i Księcia Janusza) prace są już na ostatnim etapie. Władze stolicy sfinalizowały przetarg na dostawę 45 nowych wagonów dla metra.

PiS oszukał Polaków? M. Kamiński: muszą spełnić nieracjonalne obietnice

- Zaczynamy prace nad nowymi stacjami na pierwszej linii metra: Plac Konstytucji i Muranów. Zleciliśmy też prace koncepcyjne na wykonanie trzeciej linii metra – mamy zabezpieczone pieniądze w budżecie na ewentualnie dofinansowanie. Mamy nadzieję, że trzecia linia metra, której trasę będziemy wyznaczać, będzie współfinansowana z unijnych pieniędzy – podkreślił Rafał Trzaskowski.

Zdaniem prezydenta Warszawy, dzięki umowie z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym jest szansa na to, by prace związane z trzecią linią metra ruszyły jeszcze w tej kadencji.

dmvodsq

Warszawa zamówiła 130 nowoczesnych autobusów elektrycznych i 213 nowych tramwajów niskopodłogowych. Pojazdy będą zeroemisyjne, a ich dostawa rozpocznie się w połowie 2020 roku.
Miasto inwestuje również w budowę parkingów Parkuj i Jedź i podpisało umowy na budowę 43 takich miejsc. Mają one pomieścić ponad 4,5 tys. samochodów i prawie 2 tys. rowerów.

"Warszawa dla wszystkich", także najmłodszych

Rafał Trzaskowski wielokrotnie podkreślał, że chce zapewnić opiekę w żłobkach, jak największej liczbie dzieci. Prezydent Warszawy zwraca uwagę, że dla niego bardzo ważną kwestią jest wyrównanie szans dla kobiet.

- Oddaliśmy za darmo wszystkie miejsca w żłobkach, które miasto już posiadało, ale tworzymy nowe miejsca. Wykupujemy u przedsiębiorców miejsca w takim standardzie, jaki oferuje miasto. Chcemy w ciągu najbliższych lat doprowadzić do rewolucji tak, żeby każda osoba, która chce zostawić swoje dziecko w żłobku, miała na to szansę - zapowiedział Trzaskowski.

Według wyliczeń ratusza liczba miejsc w żłobkach w 2019 r. zwiększyła się o 75 proc. w wyniesie ponad 13 tys. Rafał Trzaskowski przypomniał również o tym, że każdy uczeń w Warszawie dostał 100 złotych rocznie na wyjścia do kin, muzeów i teatrów, ośrodków sportu oraz nauki. A w stołecznych szkołach uruchomiono program edukacyjny "Szkoła bez przemocy".

dmvodsq

Warszawa dla klimatu, ale nie dla smogu

Warszawski ratusz niedawno zapowiedział powiększenie strefy płatnego parkowania. Zdecydowanie wyższe mają być również stawki za pozostawienie samochodu w centrum stolicy.

We wtorek pisaliśmy o tym, że Rafał Trzaskowski nie wyklucza w przyszłości całkowitego zakazu wjazdu "w obręb historyczny miasta i Traktu Królewskiego" samochodów spalinowych.

- Walczymy ze smogiem. W tym roku zwiększyliśmy dofinansowanie na likwidację kopciuchów - teraz warszawiacy mogą uzyskać od 12 tys. do nawet 200 tys. zł. Z Warszawy do końca roku ma zniknąć 540 kotłów w miejskim zasobie komunalnym - przekazał Rafał Trzaskowski.

Warszawa ogłosiła przetarg na zakup stacji monitorowania powietrza i zaplanowano zakup 150 mniejszych czujników. Od stycznia Straż Miejska korzysta z dwóch dronów, by kontrolować skład dymu z kominów i nakładać kary za spalanie nielegalnych substancji.

dmvodsq

Są też miejskie dotacje, których wysokość wynosi do 10 tys. zł, na instalację zbiorników retencyjnych. W lipcu Rada Warszawy przyjęła Strategię adaptacji do zmian klimatu m.st. Warszawy.

Warszawa dla inwestycji

Rafał Trzaskowski, podczas konferencji w ratuszu, przypomniał, że w stolicy trwa budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej. - To bardzo ważna inwestycja, musieliśmy zwiększyć budżet inwestycji do 500 mln zł. To dopiero początek przebudowy otoczenia Pałacu Kultury i Nauki. Do końca kadencji otoczenie pałacu od strony Marszałkowskiej powinno się diametralnie zmienić - zadeklarował prezydent stolicy.

Innymi działaniami w zakresie rozwoju kultury są: kupno budynku Sceny na Woli, wchodzącego w skład Teatru Dramatycznego oraz budowę nowej siedziby Sinfonii Varsovii. - Ze względów budżetowych będziemy musieli rozciągnąć tę budowę w czasie, ale jesteśmy zdeterminowani, żeby orkiestra miała swoją siedzibę i te prace wkrótce się rozpoczną - zapewnił Trzaskowski.

Źródło: portalsamorzadowy.pl

Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dmvodsq

Podziel się opinią

Share
dmvodsq
dmvodsq