Trwa ładowanie...
d6lvcdv

Rafał Trzaskowski: Warszawa pomoże w odrestaurowaniu pomnika Kościuszki w USA

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zadeklarował pomoc w odrestaurowaniu pomnika Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie. Dokładna kopia tego pomnika znajduje się w Warszawie na placu Żelaznej Bramy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zniszczony pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie
Zniszczony pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie (Twitter.com)
d6lvcdv

Przez Stany Zjednoczone przetacza się fala protestów po śmierci Georga Floyda. Mężczyzna został uduszony przez policjanta, który przez niemal 9 minut klęczał na jego szyi. Wszyscy funkcjonariusze, biorący udział w fatalnej interwencji w Minneapolis zostali zwolnieni ze służby, a wspomnianemu funkcjonariuszowi postawiono zarzut morderstwa. To jednak nie wystarczyło, by powstrzymać wściekłość Amerykanów, którzy protestując na ulicach dewastują amerykańskie miasta.

Pomnik Tadeusza Kościuszki zniszczony

Minionej nocy podczas protestu w Waszyngtonie, zniszczony został pomnik Tadeusza Kościuszki. Rzeźba znajduje się w parku Lafayette przed Białym Domem, pod którym zebrał się rozwścieczony tłum.

d6lvcdv

Na zdewastowanie pomnika polskiego bohatera zareagował ambasador Polski w USA, Piotr Wilczek, który w twitterowym wpisie wyraził swoje oburzenie aktem wandalizmu. Wilczek wezwał również Biały Dom do jak najszybszej renowacji monumentu.

Zobacz także:Otwieranie przedszkoli i żłobków. Piotr Mueller podsumowuje zachowanie Rafała Trzaskowskiego

Rafał Trzaskowski: "Warszawa pomoże odnowić pomnik Kościuszki"

Deklarację pomocy w odnowieniu statuy zadeklarował prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski. Kandydat KO na prezydenta w wyborach 2020 poinformował, że o sprawie rozmawiał już za ambasadorką USA, Georgette Mosbacher. Przypomnijmy, że na placu Żelaznej Bramy w Warszawie stoi dokładna kopia waszyngtońskiego pomnika.

Paweł Żuchowski z RMF FM, które jako pierwsze informowało o zniszczeniu pomnika, poinformował, że w renowację rzeźby zaangażuje się również Federalna Unia Kredytowa Polish & Slavic.

d6lvcdv

Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie, Marek Wałkuski pytał protestujących dlaczego zniszczyli pomnik Polaka. Okazało się, że nawet nie wiedzieli kogo przedstawia statua, a jedynym usprawiedliwieniem wandalizmu był dla nich gniew wobec prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6lvcdv

Podziel się opinią

Share
d6lvcdv
d6lvcdv