Trwa ładowanie...
d133zev

Rakieta studentów PW. 3-krotnie przekracza prędkość dźwięku

Jest także wytrzymała na przeciążenie i drgania.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rakieta studentów PW. 3-krotnie przekracza prędkość dźwięku
d133zev

Studenci Politechniki Warszawskiej mogą pochwalić się kolejnym osiągnięciem. Rakieta H1 osiąga 1000 m/s, co oznacza, że 3-krotnie przekracza prędkość dźwięku.

Rakietę zaprojektowali i zbudowali członkowie Sekcji Rakietowej Studenckiego Koła Astronautycznego, które działa na Politechnice Warszawskiej od 1996 roku. Zaprezentowana ponaddźwiękowa rakieta H1 w wersji D jest rakietą sondującą atmosferę, napędzaną silnikiem na paliwo stałe.

Głównym jej celem jest przetestowanie zastosowanych przez studentów technologii i rozwiązań konstrukcyjnych. Chodzi o wytrzymałość na przeciążenie, drgania i niezawodność w trudnych warunkach. Rakiety typu H1 mogą służyć do testowania podzespołów, które miałyby być wystrzelone na orbitę. Jednocześnie można dzięki nim przeprowadzać badania naukowe, np. pomiary warunków fizyczno-atmosferycznych na wysokości 10km.

d133zev

Na minioną sobotę 3 października zaplanowany został start rakiety H1, który odbył się na poligonie artyleryjskim w pobliżu Torunia. Do tego celu studenci wykorzystali mobilną wyrzutnię własnej konstrukcji, pozwalającą odpalać rakiety o wadze do 80 kilogramów.

Przeczytaj też:

d133zev

Podziel się opinią

Share
d133zev
d133zev