Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany

Rankingi finansowe firm z mazowieckiego - radzimy, jak szybko sprawdzić kondycję firmy

Podjęcie współpracy z nowym podmiotem wiąże się z pewnym ryzykiem. Warto więc najpierw dowiedzieć się jak najwięcej na jego temat. W dzisiejszych czasach nie jest to na szczęście trudne i czasochłonne zadanie. Niemal każda osoba może zrobić to w prosty sposób poprzez Internet. Bazy firm dają dostęp do rozbudowanych informacji na temat różnego typu podmiotów, w tym nie tylko danych adresowych, ale również m.in. odnoszących się do ich sytuacji finansowej czy zobowiązań. Warto dowiedzieć się wobec tego, jak korzystać z tych narzędzi i podejmować dzięki nim zdecydowanie lepsze decyzje.

Share
Rankingi finansowe firm z mazowieckiego województwa
Rankingi finansowe firm z mazowieckiego województwaŹródło: materiały partnera
d37zm3c

Jak uzyskać dane na temat firmy?

Prowadzenie firmy to nie tylko szansa na rozwój, ale również duże zobowiązanie. Przede wszystkim wiąże się również z koniecznością zapewnienia odpowiedniej transparentności. Każdy przedsiębiorca musi wobec tego udostępniać odpowiednie dane na temat podmiotu, którym zarządza, a te są dostępne dla zasadniczo wszystkich osób, które są zainteresowane uzyskaniem informacji tego typu. Nie ogranicza się to przy tym wyłącznie do danych adresowych, ale dotyczy również m.in. niektórych informacji na temat finansów i zobowiązań, dzięki czemu możliwe staje się dosyć szybkie określenie aktualnej kondycji firmy. Wsparciem w tym zakresie stanie się baza firm ALEO.com. Znajdują się w niej rozbudowane informacje na temat milionów aktywnych na rynku podmiotów. Wygodne opcje wyszukiwania pozwalają przy tym na odkrycie wielu interesujących faktów i intuicyjne wyszukiwanie podmiotów.

Kondycja firm w województwie mazowieckim

Dane napływające z bazy firm pozwalają przy tym na wyciąganie wniosków zarówno w skali pojedynczego podmiotu, jak i w zdecydowanie szerszym ujęciu. Możliwe staje się dzięki temu m.in. określanie kondycji wybranych sektorów rynku lub ocena potencjału gospodarczego wskazanego regionu. W ostatnim okresie bez wątpienia znaczny wpływ na wydolność przedsiębiorstw miała przede wszystkim pandemia koronawirusa i powiązane z nią obostrzenia oraz lockdown. Jak wynika z zebranych danych (źródło: https://aleo.com/pl/infografiki/dane-firm-z-woj-mazowieckiego), w województwie mazowieckim funkcjonuje obecnie 627 009 firm, z tego zdecydowanym liderem jest rzecz jasna stolica, która akumuluje ponad 333 tysiące podmiotów. Pomiędzy grudniem 2020 roku a lutym 2021 roku przybyło w nim 8624 przedsiębiorstw. Jednocześnie 4825 firm zdecydowało się na likwidację. wśród nich zdecydowanie przodują usługi związane z transportem: zamknięto 201 firm taksówkarskich oraz 170 związanych z transportem drogowym towarów. Kolejne 148 podmiotów zajmowało się przy tym fryzjerstwem i zabiegami kosmetycznymi, a więc usługami w szczególny sposób dotkniętymi przez obostrzenia.

d37zm3c

Firmy na Mazowszu: forma prawna i zakres działania

W województwie mazowieckim, podobnie jak w całej reszcie kraju, wyraźnie dominują jednoosobowe działalności gospodarcze. W ten sposób swój biznes prowadzi 462.087 przedsiębiorców. Drugie miejsce zajmują natomiast spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (124.758 firm). Zdecydowanie mniej jest natomiast stowarzyszeń rejestrowych (9461), spółek komandytowych (8913) czy fundacji (7244). Pod względem profilu działalności Mazowsze znacząco różni się jednak od reszty kraju. Najwięcej podmiotów reprezentuje usługi finansowe i doradcze (71.050), na drugim miejscu znajdują się natomiast usługi remontowo-budowlane (55.159), które wyraźnie dominują w pozostałych województwach. Podium zamykają z kolei usługi medyczne (33.782). Silną pozycję na lokalnym rynku zajmują przy tym reprezentanci innowacyjnych branż, takich jak usługi IT (28.418 firm) czy usługi dla firm (27.999 podmiotów). Z drugiej strony znajdują się podmioty reprezentujące zdecydowanie mniej popularne branże: zaledwie 14 przedsiębiorstw zajmuje się ochroną przeciwpożarową, 19 transportem rurociągowym a 28 rybołówstwem.

Przedsiębiorczość poszczególnych miast

Mazowsze jest oczywiście silnie uzależnione od najważniejszego ośrodka nie tylko w regionie, ale również w całym kraju, jakim jest Warszawa. Działa tam dokładnie 333.694 podmiotów gospodarczych. W przeliczeniu na kilometr kwadratowy jest to więc ponad 645 firm oraz 186.4 firmy na tysiąc mieszkańców. Drugie miejsce pod tym względem zajmuje Radom, w którym działalność prowadzi 17.027 przedsiębiorstw (daje to 152,3 firmy na kilometr kwadratowy i ponad 80 firm na 1 tysiąc mieszkańców). Trzecie miejsce w województwie zajmuje przy tym Płock, w którym działa 9.230 firm. Ciekawym przykładem jest natomiast podwarszawskie Piaseczno. Działa tam 7.485 firm, co jest jednak znakomitym wynikiem, biorąc pod uwagę niezbyt dużą powierzchnię i liczbę mieszkańców: jest to ponad 461 firm na kilometr kwadratowy i 154,5 firmy w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców.

Artykuł sponsorowany
d37zm3c

Podziel się opinią

Share
d37zm3c
d37zm3c