Trwa ładowanie...

Raport Deloitte: Mieszkanie jest względnie tanie, ale pracujemy na nie długo

O ile Londyn droższy, a Moskwa tańsza od Warszawy?

Raport Deloitte: Mieszkanie jest względnie tanie, ale pracujemy na nie długo
d23w3g0
d23w3g0

Mieszkanie w Polsce jest relatywnie tanie, ale pracujemy na nie dłużej niż większość Europejczyków. Średnia liczba nowo oddanych mieszkań plasuje nas powyżej średniej europejskiej, wynika z piątej edycji raportu "Property Index. Overview of European Residential Markets", przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. Raport podsumowuje rynek nieruchomości największych miast w siedemnastu krajach Unii Europejskiej, Rosji oraz w Izraelu.

Średnia cena metra kwadratowego w Polsce wynosiła w ubiegłym roku nieco ponad 1,1 tys. euro. Taniej jest tylko w Rosji, na Węgrzech i w Portugalii. Najdrożej jest za to we Francji, Izraelu, Irlandii i Wielkiej Brytanii, gdzie za metr kwadratowy trzeba zapłacić średnio nawet pięć razy więcej. W 2015 r. ceny polskich mieszkań w porównaniu z rokiem 2014 właściwie się nie zmieniły.

Biorąc pod uwagę wysokość średniej rocznej pensji brutto w danym kraju, najszybciej na własne mieszkanie mogą sobie pozwolić Niemcy, których już po 39 miesiącach pracy byłoby stać na 70-metrowe lokum. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii muszą swoją pensję brutto odkładać w całości aż przez blisko jedenaście lat. Polska z wynikiem prawie ośmiu lat znalazła się na miejscu piątym od końca.

114 metrów w Warszawie

W tym roku po raz pierwszy w raporcie Deloitte przeanalizowano, jakiej wielkości nowe mieszkanie można kupić w europejskich państwach i metropoliach za 200 tys. euro. Średnia dla wszystkich analizowanych krajów wynosi 114 metrów kwadratowych, a dla największych miast europejskich - 90 metrów kwadratowych.

d23w3g0

Polska znajduje się powyżej tej średniej z 163 metrami kwadratowymi i 114 metrami dla Warszawy. - Najtaniej jest w Rosji, gdzie za tę sumę można kupić mieszkanie o powierzchni nawet 276 metrów kwadratowych, a z kolei taka kwota wystarczy jedynie średnio na 39 metrów w Wielkiej Brytanii. Jak więc widać, różnice są naprawdę ogromne - mówi cytowana w raporcie dyrektor w Dziale Doradztwa Finansowego w Deloitte, Marta Kamionowska.

Najdroższe metropolie w analizowanych krajach to centralny Londyn (18, 1 tys. euro za m2) i centralne dzielnice Paryża (10, 7 tys. euro). Spośród stolic w naszym regionie najtaniej jest w Budapeszcie (ok. 1, 3 tys. euro za m2), w Warszawie (nieco ponad 1, 7 tys. euro za m2) oraz Wilnie (około 1, 6 tys. euro za m2).

Raport pokazuje również ceny dla sześciu innych polskich miast: Krakowa (ok. 1, 4 tys. euro za m2), Poznania (ok. 1, 5 tys. euro za m2), Wrocławia (ok. 1, 5 tys. euro za m2), Gdańska (ok. 1, 3 tys. euro za m2), Katowic (ok. 1, 2 tys. euro za m2) oraz Łodzi (ok. 1 tys. euro za m2).

Wśród 12 analizowanych stolic państw w 2015 roku tylko trzy zanotowały spadek cen w stosunku rocznym. Największy, bo aż o 30 proc., w Moskwie. Oprócz rosyjskiej stolicy ceny mieszkań spadły również w Berlinie i Rzymie. Z kolei największy wzrost cen miał miejsce w Lizbonie (o 33 proc.), w centralnym Londynie (o 29 proc.) i Dublinie (21 proc.). Warszawa w tym zestawieniu nie odnotowała większych zmian.

d23w3g0
d23w3g0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23w3g0