Trwa ładowanie...

Rasistowski incydent w tramwaju. Kibice do obcokrajowca: "Te, ciapaty!"

„Pragnę wszystkim pokazać mordy polskich tzw. patriotów, którzy zwyzywali jadącego tramwajem kierowcę Uber Eats, a następnie mnie” – pisze zbulwersowana internautka na Facebooku. Na skandaliczne zachowanie dwóch mężczyzn nie zareagował nikt inny.
Share
Agresywni mężczyźni najpierw grozili dostawcy jedzenia, potem pasażerce
Agresywni mężczyźni najpierw grozili dostawcy jedzenia, potem pasażerceŹródło: facebook.com, Fot: Jagoda Grondecka
d2a3iqy

Do incydentu doszło w niedzielny wieczór w Warszawie. Około godz. 22.55 do tramwaju linii 33 wsiadła pani Jagoda. Po ruszeniu z przystanku Dworzec Centralny zauważyła, że siedzący naprzeciwko niej mężczyźni z szalikami stołecznego klubu piłkarskiego coraz głośniej komentują wygląd ciemnoskórego pasażera z torbą Uber Eats.

- „Te, ciapaty! Nie masz roweru, że tramwajem popier...?” – zaczepiali 20-letniego dostawcę jedzenia kibole. Pani Jagoda widzi, że chłopak jest mocno przestraszony. Tamci czują się coraz swobodniej i nie dają za wygraną. W dosadny sposób sugerowali mu, że nie ma prawa jechać tramwajem i powinien wysiąść. Kobieta postanowiła więc zwrócić im uwagę.

- Chłopak niższy o głowę od dwóch krewkich mężczyzn był ewidentnie przerażony. Zapytałam, czy mają jakiś problem i że komunikacja jest dla wszystkich – opisuje incydent pani Jagoda. Kibole byli nieustępliwi i stwierdzili, że zaraz sprawdzą, czy młody dostawca na pewno skasował bilet. – Dodali przy tym, że oni kasować nie muszą – wspomina.

d2a3iqy

Obojętność współpasażerów

Obcokrajowiec nie chce ryzykować konfrontacji i wysiada na następnym przystanku. W tym momencie inwektywy lecą w stronę pani Jagody, która wstawiła się za ofiarą agresji słownej. – „A ty co, ciapatych bronisz? Lubisz ich” – wypowiada jeden z mężczyzn stając nad siedzącą kobietą. Po chwili zaczął wyjaśniać, co się stanie, gdy „takich ciapatych napuszczają do Europy”.

- Wysiadając, zdążyli krzyknąć jeszcze „Stop islamizacji Europy”. Tramwaj był pełen ludzi, nie zareagował nikt. Młodzi mężczyźni, bynajmniej nie rachityczni, nie odezwali się nawet słowem. Ani na wyrzucanie z tramwaju chłopaka, który miał inny kolor skóry, ani na nieprzyjemne odzywki w stosunku do kobiety. A ja się naprawdę bałam – mówi pani Jagoda w rozmowie z WawaLove.

Sprawą zajął się już Ośrodek Monitorowania Zachowania Rasistowskich i Ksenofobicznych. Zdarzenie zostało także zgłoszone do prokuratury. Pani Jagoda jest w stałym kontakcie z fundacją „HejtStop”, poinformowała także o rasistowskim incydencie z tramwaju Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stołecznego Warszawy.
Jeżeli ktokolwiek rozpoznaje mężczyzn widocznych na zdjęciu, proszony jest o kontakt z Ośrodkiem pod nr tel. 572932323 lub na adres mailowy omzrik@gmail.com.

d2a3iqy

Zdjęcie z wizerunkiem mężczyzn, udostępnione przez Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, można zobaczyć pod tym linkiem.

Komentarz Tramwajów Warszawskich

Do rasistowskiego ataku na obcokrajowca odniósł się również rzecznik prasowy spółki Tramwaje Warszawskie. - Zabezpieczamy monitoring, sprawdzamy co tam dokładnie się stało i sprawdzamy, jaka była reakcja prowadzącego tramwaj oraz jaki jest jego opis tej sytuacji - przekonuje Maciej Dutkiewicz. - Bardzo jest mi przykro z powodu tego ataku. Ciężko mi znaleźć jakiekolwiek słowa potępienia - dodaje.

Tramwaje Warszawskie przypominają, że ostatnio zostały przeprowadzona wspólnie ze stowarzyszeniem Otwarta Rzeczpospolita kampania związana z przemocą w środkach komunikacji miejskiej.

PRZECZYTAJ TEŻ: Obroniła Indusów przed rodakami. Powiedziała do napastników: "uderz mnie"

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: "Trzeba być kompletnym idiotą!". Jakubiak odpowiada Trzaskowskiemu ws. ONR

d2a3iqy

Podziel się opinią

Share
d2a3iqy
d2a3iqy