Trwa ładowanie...
ds8qyrd

Ratusz może stracić Pałac Ślubów? Chce go przejąć były współpracownik Macierewicza

Warszawski ratusz może stracić najpopularniejszy w stolicy Urząd Stanu Cywilnego - taką informacje podało Radio ZET. Budynek chce przejąć dyrektor Zamku Królewskiego, prof. Wojciech Fałkowski, były współpracownik szefa MON Antoniego Macierewicza.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pałac Ślubów mieści się przy placu Zamkowym
Pałac Ślubów mieści się przy placu Zamkowym (123RF.COM)
ds8qyrd

Dlaczego Fałkowski chce przejąć Pałac Ślubów? Jak podaje Radio ZET, głównymi powodami mają być "argumenty historyczne oraz potrzeba scalenia kolorystyki i iluminacji fasady budynku od strony Wisły". Jednak na ten moment nie wiadomo, w jaki sposób dyrektor chce przekonać urząd miasta do oddania pałacu.

Z kolei ratusz twierdzi, że to kolejna próba zawłaszczenia przez rząd przestrzeni należącej do warszawiaków. Co więcej, magistrat przypomina, że Pałac Ślubów został odbudowany po wojnie i stanowił oddzielny od Zamku Królewskiego budynek.

Pałac Ślubów to najpopularniejszy w stolicy Urząd Stanu Cywilnego, który mieści się przy placu Zamkowym. Aż na dwóch piętrach od 1969 roku udzielane są śluby cywilne. Podczas panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego mieściła się tu pracownia słynnego malarza Marcello Baciarellego.

ds8qyrd

*Kim jest dyrektor Zamku Królewskiego? *

Wojciech Fałkowski od 1993 do 2001 r. pełnił funkcję sekretarza generalnego Polskiego Komitetu ds. UNESCO. Był również członkiem Rady Naukowej międzynarodowego programu UNESCO "Pamięć świata". Co więcej, kierował zespołem, którego zadaniem było oszacowanie strat Warszawy podczas II wojny światowej.

Fałkowski wykładał na paryskiej Sorbonie jako profesor gościnny. Został również odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz łotewskim Krzyżem Oficerskim Orderu Zasługi.

17 listopada 2015 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej. 20 listopada 2017 objął funkcję dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie.

ds8qyrd

ZOBACZ WIDEO: Warszawa bez Pałacu Kultury. Tak może wyglądać stolica

ds8qyrd

Podziel się opinią

Share

ds8qyrd

ds8qyrd