Trwa ładowanie...

Ratusz w ostrych słowach o ustawie Sasina. Olszewski: "czas skończyć ten teatr"

Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz nowe przepisy to "akcja odgórna i scentralizowana", która - jak wskazała - "unicestwia" całą reformę samorządową na obszarze Mazowsza.

Ratusz w ostrych słowach o ustawie Sasina. Olszewski: "czas skończyć ten teatr"
d2vcsbs
d2vcsbs

Stołeczny ratusz ponownie zaapelował do PiS o wycofanie z Sejmu projektu ws. metropolii warszawskiej. Władze Warszawy podkreślają, że projekt niweczy samorządność lokalną; oczekują też na rządowy projekt w tej sprawie.

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz przekonywała na wtorkowej konferencji w ratuszu, że "samorządność lokalna jest zniweczona przez projekt ustawy o metropolii warszawskiej". Jej zdaniem nowe przepisy to "akcja odgórna i scentralizowana", która - jak wskazała - "unicestwia" całą reformę samorządową na obszarze Mazowsza.

Wiceprezydent stolicy Michał Olszewski wzywał, by zaprzestać prac nad projektem. - Apelujemy, ta ustawa nie ma nic wspólnego z metropolią, te konsultacje nie mają nic wspólnego z konsultacjami. Czas skończyć ten teatr, wziąć się do pracy - podkreślił.

Gronkiewicz-Waltz zwróciła uwagę na niedzielne referendum w Legionowie, które - jak oceniła - jest "wielkim wydarzeniem". Pokazało ono, mówiła, że reforma samorządowa, która była wprowadzana 27 lat temu jest "dobra, skuteczna, mieszkańcy czują się gospodarzami obszaru, na którym mieszkają".

W referendum w Legionowie zagłosowało 46,72 proc. uprawnionych, tym samym jest ono ważne (konieczna była co najmniej 30-procentowa frekwencja). 94,27 proc. mieszkańców wskazało, że nie chce, by ich gmina została częścią metropolii warszawskiej.

d2vcsbs

Olszewski zaznaczył, że samorządy są zainteresowane rozmową na temat rozwiązań, które poprawiłyby funkcjonowanie metropolii warszawskiej, jednak według niego projekt PiS "z metropolią nie ma nic wspólnego".

Zaapelował też o wycofanie projektu ze ścieżki legislacyjnej i rozpoczęcie nad nim "normalnego procesu dialogu", chociażby - jak wskazał - "w ścieżce rządowej". "My, jako metropolia warszawska oczekujemy projektu rządowego, równego traktowania gmin, nie narzucania rozwiązań, które nie szanują oddolnych inicjatyw, jeśli chodzi o to w jaki sposób jest kształtowana metropolia warszawska" - podkreślił wiceprezydent.

Jak jednocześnie dodał, konsultacje społeczne dotyczące projektu PiS ustawy ws. metropolii warszawskiej, które ruszyły w piątek, są "nerwową próba ratowania sytuacji związanej z prowadzeniem dialogu". W jego ocenie jest to "fasadowa metoda" konsultacji, która "próbuje łatać niedoskonałości związane z procesem pokazywania tego projektu". Olszewski ocenił, że jest to "kolejna rzecz, która tak naprawdę obnaża słabość tego projektu i fakt pisania go na kolanie, bez pogłębionych, eksperckich analiz".

"Usiądziemy tak, jak to powinno być zorganizowane"

Olszewski poinformował, że w piątek w Pałacu Kultury i Nauki odbędzie się zorganizowana przez ratusz debata z ekspertami i samorządowcami, na którą zaprosił wnioskodawców projektu, w tym posła PiS Jacka Sasina. - Usiądziemy tak, jak to powinno być zorganizowane i rozpoczynamy proces budowania czegoś, co rzeczywiście jest odpowiedzią na wyzwania metropolii w oparciu o doświadczenia, które my już mamy, a nie w oparciu o pomysłu, które przedkładają nam posłowie - mówił.

d2vcsbs

Radna Ewa Janczar przypomniała, że w lutym Rada Warszawy przyjęła uchwałę ws. przeprowadzenia referendum w stolicy, które zakwestionował jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Jesteśmy w sporze merytorycznym z wojewodą. Nie zgadzamy się z argumentami, które przedstawił wojewoda - wskazała. Dlatego - jak mówiła - została złożona skarga do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. - Liczymy, że Wojewódzki Sąd Administracyjny rozpatrzy naszą skargę na korzyść mieszkańców Warszawy - dodała Janczar.

Obecny na konferencji prezydent Legionowa Roman Smogorzewski (PO) podkreślił, że mieszkańcy jego miasta "kochają Warszawę i żyją w aglomeracji warszawskiej". Jak ocenił niedzielne referendum "nie było głosowaniem przeciwko Warszawie". - Było głosowaniem przeciwko takiemu stylowi uprawiania polityki - podkreślił. Wskazał, że powinien to być "bardzo wyraźny sygnał" dla PiS, że "tak decydować o losach małych ojczyzn, o losach Polek i Polaków nie można" i takie działanie się politykom partii rządzącej "nie opłaca".

Smogorzewski przekonywał, że projekt ustawy reguluje tylko kwestię innego wyboru prezydenta Warszawy. - Nawet, jak zostaniemy na siłę przyłączeni, niech Prawo i Sprawiedliwość nie liczy, że suweren zagłosuje na ich kandydata - zaznaczył.

d2vcsbs

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński poinformował, że w jego miejscowości również prowadzona jest akcja zbierania podpisów pod referendum obywatelskim, ponieważ - jak przypomniał - wojewoda mazowiecki unieważnił uchwałę rady miasta w tej sprawie.

"Wielka" Warszawa oczami PiS

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który zakłada, że stolica stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic. Poseł Jacek Sasin (PiS), który prezentował projekt ws. metropolii warszawskiej, podkreślał w ostatnich dniach, że nie toczą się nad nim prace, a przeprowadzane są konsultacje społeczne.

Źródło: (PAP)

d2vcsbs

Oprac. Karolina Pietrzak

d2vcsbs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vcsbs