Trwa ładowanie...

Razem przeciwko nacjonalizmowi - demonstracja na ulicach Warszawy

Marsz w przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem

Razem przeciwko nacjonalizmowi - demonstracja na ulicach Warszawy
d3zhjlz
d3zhjlz

W sobotę 8 listopada 2014 r. o godz. 13:00 odbędzie się ogólnopolska demonstracja pod hasłem "Razem przeciwko nacjonalizmowi". W przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Faszyzmem i Antysemityzmem uczestnicy przejdą ulicami Warszawy, która została tragicznie doświadczona przez faszyzm, aby upamiętnić ofiary tej zbrodniczej ideologii.

9 listopada1938 r. miała miejsce tzw. Noc kryształowa, czyli pogrom Żydów w hitlerowskich Niemczech. Ulice niemieckich miast zostały tej nocy zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów - stąd nazwa tego pogromu. Wydarzenie to stanowiło zapowiedź holocaustu w Europie.

d3zhjlz

Obozy zagłady, rasistowska przemoc, mające podstawy w ideologii narodowego szowinizmu, doprowadziły do tragicznych wydarzeń w przeszłości. Niestety zwolennicy tej ideologii istnieją nadal i dążą do wcielenia jej w życie. Między innymi tacy ludzie nazywają się obecnie nacjonalistami i maszerują co roku ulicami Warszawy 11 listopada. Również w ramach obchodów narodowego święta podżegają do nienawiści na tle rasowym, narodowościowym, kulturowym czy religijnym, marzą oni o "Polsce dla Polaków".

Nie zgadzamy się z taką wizją naszego kraju! Chcemy żyć w atmosferze wzajemnego szacunku i tolerancji, bez chorej nienawiści do drugiego człowieka ze względu na kolor skóry, wyznanie czy orientację seksualną. Pokażmy, że nie odpowiada nam działalność grup skrajnie prawicowych w Polsce. Razem powiedzmy NIE nacjonalizmowi i faszyzmowi! -

nawołują organizatorzy.

Organizatorem wydarzenia jest warszawska koalicja antyfaszystowska ( Antyfaszystowska Warszawa ).

Marsz rozpocznie się przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego i pójdzie w kierunku Placu Trzech Krzyży. Następnie wszyscy pójdą pod Pomnik AK i Polskiego Państwa Podziemnego, aby oddać hołd walczącym z faszyzmem i nazizmem. Stamtąd skieruje się na ul. Wilczą - w tym miejscu wysłuchamy mieszkańców i mieszkanki skłotów, które rok temu zaatakowali uczestnicy marszu niepodległości. Z Wilczej przejdzie na plac Konstytucji, a potem na Plac Zbawiciela.

d3zhjlz
d3zhjlz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zhjlz