Trwa ładowanie...
d30etms

Referendum w Konstancinie-Jeziornie nieważne. Zabrakło 100 głosów

"Frekwencja niestety była mniejsza niż 30 procent".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Referendum w Konstancinie-Jeziornie nieważne. Zabrakło 100 głosów
d30etms

Referendum w Konstancinie-Jeziornie dotyczące metropolii warszawskiej jest nieważne. Frekwencja wyniosła 29,3 proc., zabrakło około stu głosów – poinformował przewodniczący gminnej komisji referendalnej Tomasz Kucza.

Mieszkańcy odpowiadali na jedno pytanie: "Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna?". By referendum było ważne konieczna była przynajmniej 30-procentowa frekwencja.

"Frekwencja niestety była mniejsza niż 30 proc., a dokładnie (wyniosła) 29,329 proc." - powiedział Kucza w nocy z niedzieli na poniedziałek. Oznacza to, że referendum jest nieważne.

d30etms

Jak powiedział Kucza, aby referendum było ważne zabrało oddania około stu głosów.

Przewodniczący komisji referendalnej powiedział, że udział w głosowaniu wzięło 5 tys. 670 osób. A uprawnionych było 19 tys. 332 osoby. Głosów nieważnych było 51, a głosów ważnych 5 tys. 619. Za tym, żeby m. st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Konstancin-Jeziorna, głosowały 172 osoby. Przeciw takiemu scenariuszowi głosowało 5 tys. 447 osób.

Inne gminy

Pod koniec stycznia do Sejmu trafił projekt PiS ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, który przewidywał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin. Przeciwko projektowi protestowali politycy opozycji.

d30etms

26 marca w gminie Legionowo zorganizowano referendum, w którym 94,27 proc. mieszkańców biorących w nim udział wypowiedziało się przeciwko przyłączeniu Legionowa do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 46,72 proc.

Pod koniec kwietnia poseł PiS Jacek Sasin poinformował o wycofaniu projektu dot. metropolii warszawskiej. Zdaniem Sasina, w sprawie metropolii powinna dalej toczyć się dyskusja, a dobrą drogą byłby w przyszłości projekt rządowy.

Już po wycofaniu projektu, 14 maja w Nieporęcie również odbyło się referendum, w którym 96,09 proc. biorących udział w głosowaniu mieszkańców wskazało, że nie chce przyłączenia do metropolii warszawskiej. Frekwencja wyniosła 39,5 proc.

W referendach dot. metropolii warszawskiej mają jeszcze swoje zdanie wyrazić 4 czerwca mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego, Podkowy Leśnej, Karczewa, Wiązowny, Wieliszewa i Starych Babic. A 11 czerwca - Piastowa i Lesznowoli.

d30etms

W związku z wycofaniem przez PiS projektu ustawy kilka podwarszawskich gmin, m.in. Błonie i Milanówek podjęły uchwały o odwołaniu referendów.

Źródło: PAP

Przeczytaj też: Zabił żonę, potem popełnił samobójstwo?*Makabryczne znalezisko w rzece*

d30etms

Podziel się opinią

Share
d30etms
d30etms