Trwa ładowanie...
ursynów
Luiza Poreda
03-10-2012 13:07

Rekultywacja Pozytywki i Wąsala

Dwa ursynowskie stawy są powodem lokalnych podtopień

Share
Rekultywacja Pozytywki i Wąsala
d4hmko6

Urząd Dzielnicy Ursynów otrzymał kolejne dofinansowanie, tym razem z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na przeprowadzenie rekultywacji znajdujących się na południowym krańcu Zielonego Ursynowa stawów Wąsal i Pozytywka. Dofinansowanie zostało przyznane w ramach programu wsparcia odbudowy zbiorników melioracyjnych.

Wąsal i Pozytywka stanowią element systemu melioracyjnego Ursynowa. Był on wykonany w latach 50. i teraz jest w bardzo złym stanie techniczny. Częste awarie powodowane są przez bezprawne i nieuzgodnione przebudowy oraz uszkodzenia rurociągów. Postępująca urbanizacja dawnych terenów rolnych powoduje lokalne podtopienia w trakcie spływu wód roztopowych i wiosennych. **

Wobec powyższego konieczna stała się modernizacja stawów. Zakres prac, które zostaną przeprowadzone obejmuje m.in.: umocnienie skarp, wymianę urządzeń wodnych, wykonanie przepustów i zastawki na łączniku, obustronne zabezpieczenie skarp, wykonanie dwóch studni oraz ścieków. *Modernizacja zapobiegnie występowaniu lokalnych podtopień w przyszłości, takich jak te, które wystąpiły po deszczach nawalnych w czerwcu 2010 r. *

d4hmko6

Całkowity koszt przeprowadzenia rekultywacji wyniesie ponad 1,7 mln zł, w tym nieco ponad połowę będą stanowić środki własne z budżetu Ursynowa. Rozpoczęcie rekultywacji zaplanowane jest na drugą połowę października tego roku i potrwają do połowy grudnia.

To kolejna inwestycja realizowana przez Urząd Dzielnicy Ursynów w ramach dzielnicowego, wyjątkowego w skali Warszawy "Programu małej retencji". Niedawno rozpoczęły się prace nad rekultywacją jednego z największych zbiorników wodnych w Warszawie, jeziora Zgorzała.

d4hmko6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hmko6