Trwa ładowanie...

Remont mieszkania i niezwykłe odkrycie w podłodze

Podczas standardowych prac związanych z renowacją, przy ul Polnej 46D znaleziono tajną skrytkę

Share
Remont mieszkania i niezwykłe odkrycie w podłodze
d2r6itc

Okazuje się, że przetrwała praktycznie nienaruszona przez ponad 70 lat i należała do płk. Jana Rzepeckiego, który był szefem Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Armii Krajowej. W środku nie znaleziono żadnych dokumentów . W mieszkaniu przy Polnej znajdowała się tajna kwatera i była w nim prowadzona działalność typowo konspiracyjna.

Sam mechanizm otwierający znalezisko trafił pod opiekę Muzeum Powstania Warszawskiego. Ma on w przyszłości być udostępniony dla wszystkich zwiedzających. Skrytka jest opatrzona napisem "On" i datą "1943", co jak tłumaczą pracownicy Muzeum może wiązać się z podpisem twórcy znaleziska.

d2r6itc

Nie jest to pierwsze odkrycie tego typu, wiele prywatnych mieszkań skrywa podobne tajemnice, dotyczące głównie działalności powstańczej. Warto nadmienić, że z samym płk. Rzepckim związane jest też inne znalezisko. W zeszłym roku, w piwnicy jednego z domów przy Krzywickiego natrafiono na stoliki, które również ukrywały tajne dokumenty z przeszłości. Muzeum Powstania Warszawskiego czeka na każdy sygnał o nietypowym przedmiocie. Może się okazać, że z pozoru zwykły mebel albo pomieszczenie przedstawia dużą wartość historyczną.

d2r6itc

Podziel się opinią

Share
d2r6itc
d2r6itc