Trwa ładowanie...

Rewitalizacja na Próżnej dobiega końca (zdjęcia)

Mieli skończyć prace na EURO, zdążą do końca 2012 roku. Zobaczcie kolejne etapy prac!

Rewitalizacja na Próżnej dobiega końca (zdjęcia)
d1flhwa
d1flhwa

Prace remontowe dwóch kamienic (jedna z nich stoi u zbiegu ulicy Póżnej i pl. Grzybowskiego, druga tuż obok niej) przy Próżnej 7 i 9 rozpoczęły się w połowie 2011 roku. Po remoncie w budynku urządzone zostaną luksusowe biura stylizowane na wiek XIX. Oprócz biur mają się tu znaleźć luksusowe sklepy, restauracje i klub nocny w podziemiach.

O remoncie zabytkowych kamienic mówiło się od kilkunastu lat. Na początku lat 90. kupił je amerykański milioner Ronald S. Lauder. Wyprowadził z nich lokatorów, zapowiadał budowę apartamentów i biur. Na dole planował otworzyć koszerne restauracje i sklepiki, chcąc przywrócić przedwojenną atmosferę żydowskiego placu Grzybowskiego. Kiedy pomysł upadł, zamierzał zbudować tu luksusowy hotel. Jednak i te plany mu nie wyszły. Wtedy Lauder sprzedał kamienice Austriakom z firmy Warimpex AG.

Inwestor zdecydował się połączyć obie kamienice w jeden budynek i zrekonstruować zniszczone XIX-wieczne elewacje oraz wnętrza. Po kapitalnym remoncie powstanie tu ekskluzywny biurowiec. Odbudowana zostanie także część budynku tworząca współczesną pierzeję ulicy, znajdująca się na tyłach inwestycji. Pod nią powstanie parking dla 33 samochodów.

Inwestycja pochłonie ok. 64 mln zł. Po ukończeniu prac kamienice osiągną powierzchnię około 5,5 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej.

d1flhwa

W wybudowanej w 1895 roku kamienicy przy ul. Próżnej 9 mieszkał Zalman Nożyk, fundator synagogi i kupiec branży galanteryjnej.

d1flhwa
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1flhwa