Trwa ładowanie...

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Tak wyglądała Warszawa 31 lat temu [ZDJĘCIA]

4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze, częściowo wolne wybory w powojennej Polsce. W czwartek przypada 31. rocznica tego wydarzenia. Zdjęcia uwieczniły niezwykłego ducha tamtych czasów. Zobaczmy, jak zmieniała się Warszawa w tle tych wydarzeń historycznych.

Rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r. Tak wyglądała Warszawa 31 lat temu [ZDJĘCIA]Źródło: Agencja FORUM
d3q2grs
d3q2grs

Wybory parlamentarne w Polsce, zwane też czerwcowymi lub kontraktowymi, przeprowadzono 4 czerwca 1989 r. Wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL.

Zasady wyborów ustalono przy Okrągłym Stole, a opozycja mogła zdobyć w Sejmie tylko ograniczoną liczbę mandatów - dlatego niższą izbę parlamentu, którą wtedy wybrano nazywa się "sejmem kontraktowym". 4 czerwca odbyła się pierwsza tura wyborów - frekwencja wyniosła w nich 62 proc.

Wybory zakończyły się zdecydowanym zwycięstwem opozycji solidarnościowej zorganizowanej wokół Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie. Kandydaci wspierani przez "Solidarność" zdobyli wszystkie mandaty w Sejmie przeznaczone dla bezpartyjnych. Objęli także 99 na 100 miejsc w Senacie.

Takich wyników nikt się nie spodziewał. Oznaczały one całkowitą klęskę komunistycznego obozu rządowego. Za najbardziej prestiżową porażkę uznano przegraną niemal wszystkich kandydatów z tzw. listy krajowej, obejmującej większość przywódców reżimu.

d3q2grs

W wyniku tamtych wyborów Polska stała się pierwszym państwem bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Otworzyło to drogę do powstania po kilku miesiącach koalicyjnego rządu solidarnościowej opozycji i PZPR. Pierwszym od wojny niekomunistycznym premierem został przedstawiciel "Solidarności" Tadeusz Mazowiecki.

Wybory czerwcowe uznawane są za moment przełomowy procesu przemian politycznych w Polsce. Zapoczątkowały przyspieszenie transformacji ustrojowej. Przypominając sobie tamte historyczne dni, zobaczmy na zdjęciach z czerwca 1989 roku jak 31 lat temu wyglądała Warszawa. Poznajecie jeszcze te miejsca?

Agencja FORUM
Źródło: Agencja FORUM, fot: Jan Morek

1. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Hasła wyborcze nad biurem wyborczym Solidarności na placu Konstytucji w kawiarni Niespodzianka. Fot. Agencja Forum

PAP
Źródło: PAP, fot: PAP, fot. Jan Morek

2. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Punkt wyborczy przy ul. Stanisława Wyspiańskiego na Żoliborzu. Na zdjęciu plakat zaprojektowany przez Tomasza Sarneckiego, z filmowym szeryfem Garym Cooperem na tle napisu Solidarność, zachęca do uczestnictwa w wyborach hasłem: W samo południe 4 czerwca 1989. Z lewej członek Komitetu Obywatelskiego przy Przewodniczącym NSZZ Solidarność Jacek Kuroń, obok Adam Wajrak. Fot. PAP, Jan Morek.

Agencja FORUM
Źródło: Agencja FORUM, fot: Agencja FORUM

3. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Milicja atakuje protestujących z transparentem "Sowieci do domu!" na Krakowskim Przedmieściu. Fot. Agencja Forum.

Agencja FORUM
Źródło: Agencja FORUM, fot: Agencja FORUM

4. Warszawa. Wiec Solidarności na warszawskim Ursynowie przed wyborami do Sejmu. Działacze rozkładają wielki plakat. Fot. Agencja Forum.

PAP
Źródło: PAP

5. Warszawa, 04.06.1989 r. Wybory do Sejmu i Senatu. Punkt informacyjny Komitetu Obywatelskiego Solidarność przed Pałacem Kultury i Nauki. Fot. PAP Ireneusz Sobieszczuk.

PAP
Źródło: PAP

6. Warszawa. Kampania wyborcza. Transparent Warszawskiego Porozumienia Wyborczego Organizacji Społecznych rozwieszony w Alejach Jerozolimskich. Fot. PAP Marcin Wegner.

PAP
Źródło: PAP

7. Warszawa. Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała o wynikach głosowania i wynikach wyborów do Sejmu i Senatu PRL. Przed siedzibą Komitetu Obywatelskiego "Solidarność" na Placu Konstytucji. Fot. PAP Janusz Mazur.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d3q2grs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3q2grs