Trwa ładowanie...
d3lrhjw

Obecnie w naszym mieście toczy się kilka tysięcy postępowań zwrotnych. Własnie pojawiły się kolejne - dotyczące terenów zielonych Warszawy. Według opinii sądu cel publiczny, do jakiego przeznaczone jest dane miejsce, nie jest podstawą do odmowy zwrotu nieruchomości.

Na mocy dekretu Bieruta z 26 października 1945 r. wszystkie położone w ówczesnych granicach Warszawy nieruchomości należące do osób prywatnych i firm przeszły na własność państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości. Obecnie trwa zwrot takich nieruchomości czy terenów, na których stały - w ręce spadkobierców poprzednich właścicieli.

Podczas czwartkowej sesji rady miasta dyrektor biura nieruchomościami stołecznego ratusza Marcin Bajko mówił o roszczeniach zgłoszonych do kolejnych* ok. 30 warszawskich terenów zieleni*. Są to m.in. park Rydza-Śmigłego na Powiślu, Park Świętokrzyski przy Pałacu Kultury i Nauki, Park Porazińskiej przy Al. 3 Maja, Skwer Wisłockiego przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, skwer Apfelbauma przy ul. Dzielnej, Park Szymańskiego na Woli, Park Olszyna i Park Stawy Kellera na Bielanach, Park Kępa Potocka na Żoliborzu, a także otulina Parku Skaryszewskiego na Pradze.

d3lrhjw

Jeśli prawo nie zostanie zmienione, tereny te prędzej czy później będą musiały być przedmiotem decyzji zwrotowych. Jak zaznaczył Marcin Bajko, jedynym sposobem ochrony takich parków jest wprowadzenie do obejmujących ich teren planów zagospodarowania przestrzennego zapisów, które prawo własności ograniczą np. poprzez zakaz zabudowy czy zakaz grodzenia. Przykładem takiego postepowania jest teren otaczający Pałac Kultury i Nauki. 12 z tych 30 działek ma już uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi są to tereny zieleni. W przypadku kolejnych 11 toczą się obecnie procedury planistyczne.

Roszczeniami objęte są także cztery działki sportowo -rekreacyjne. Znajdują się na nich: Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Solec", Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Wars" i Warszawskie Ośrodki Wypoczynku "Wisła". Dwie działki mają uchwalony plan zagospodarowania, w przypadku dwóch trwają procedury planistyczne.

d3lrhjw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lrhjw