ycipk-4hz7v0

Roszczenia z dekretu Bieruta do kolejnych 30 działek

Tym razem chodzi o tereny zielone w stolicy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Roszczenia z dekretu Bieruta do kolejnych 30 działek
ycipk-4hz7v0

Obecnie w naszym mieście toczy się kilka tysięcy postępowań zwrotnych. Własnie pojawiły się kolejne - dotyczące terenów zielonych Warszawy. Według opinii sądu cel publiczny, do jakiego przeznaczone jest dane miejsce, nie jest podstawą do odmowy zwrotu nieruchomości.

Czytaj też: Warszawska mapa reprywatyzacji [infografiki]

Na mocy dekretu Bieruta z 26 października 1945 r. wszystkie położone w ówczesnych granicach Warszawy nieruchomości należące do osób prywatnych i firm przeszły na własność państwa. Dekretem uzasadnianym "racjonalnym przeprowadzeniem odbudowy stolicy i dalszej jej rozbudowy zgodnie z potrzebami narodu", objęto około 12 tys. ha gruntów, w tym ok. 20-24 tys. nieruchomości. Obecnie trwa zwrot takich nieruchomości czy terenów, na których stały - w ręce spadkobierców poprzednich właścicieli.

ycipk-4hz7v0

Podczas czwartkowej sesji rady miasta dyrektor biura nieruchomościami stołecznego ratusza Marcin Bajko mówił o roszczeniach zgłoszonych do kolejnych* ok. 30 warszawskich terenów zieleni*. Są to m.in. park Rydza-Śmigłego na Powiślu, Park Świętokrzyski przy Pałacu Kultury i Nauki, Park Porazińskiej przy Al. 3 Maja, Skwer Wisłockiego przy skrzyżowaniu Al. Jerozolimskich i Nowego Światu, skwer Apfelbauma przy ul. Dzielnej, Park Szymańskiego na Woli, Park Olszyna i Park Stawy Kellera na Bielanach, Park Kępa Potocka na Żoliborzu, a także otulina Parku Skaryszewskiego na Pradze.

Jeśli prawo nie zostanie zmienione, tereny te prędzej czy później będą musiały być przedmiotem decyzji zwrotowych. Jak zaznaczył Marcin Bajko, jedynym sposobem ochrony takich parków jest wprowadzenie do obejmujących ich teren planów zagospodarowania przestrzennego zapisów, które prawo własności ograniczą np. poprzez zakaz zabudowy czy zakaz grodzenia. Przykładem takiego postepowania jest teren otaczający Pałac Kultury i Nauki. 12 z tych 30 działek ma już uchwalone plany zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którymi są to tereny zieleni. W przypadku kolejnych 11 toczą się obecnie procedury planistyczne.

Roszczeniami objęte są także cztery działki sportowo -rekreacyjne. Znajdują się na nich: Warszawski Ośrodek Sportu i Rekreacji "Solec", Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej "Wars" i Warszawskie Ośrodki Wypoczynku "Wisła". Dwie działki mają uchwalony plan zagospodarowania, w przypadku dwóch trwają procedury planistyczne.

Czytaj też: Urzędnik, który decydował o zwrotach majątków, sam "zdobył" kamienicę

ycipk-4hz7v0
Podziel się
ycipk-4hz7v0
ycipk-4hz7v0
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4hz7v0