Trwa ładowanie...

Rowery miejskie w czasach epidemii? Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwości

W związku z epidemią koronawirusa rowery miejskie zniknęły z ulic Warszawy. W reakcji na rozporządzenie uniemożliwiające wypożyczanie jednośladów operator postanowił przeprowadzić ankietę wśród użytkowników. Co ciekawe, aż 80% respondentów stwierdziło, że ten rodzaj transportu w obecnej sytuacji jest jak najbardziej bezpieczny.

Rowery miejskie w czasach epidemii? Wyniki ankiety nie pozostawiają wątpliwościŹródło: East News, fot: KAROL SEREWIS
d3alse5
d3alse5

Koronawirus w Warszawie. Rower miejski jest bezpiecznym środkiem transportu?

Nextbike Polska przeprowadziło krótką ankietę dotyczącą korzystania z rowerów miejskich w okresie pandemii koronawirusa. Od 3 do 7 kwietnia kwestionariusz wypełniło 940 osób. Już pierwszego dnia na pytania odpowiedziało 558 osób, co pokazuje, jak ogromne emocje wśród użytkowników wzbudziła decyzja rządu o zamknięciu miejskich wypożyczalni. W ogólnej ocenie bezpieczeństwo rowerów miejskich w czasie pandemii uznane zostało za dobre przez ponad połowę respondentów – 488 osób. Ankietowani jednogłośnie stwierdzili, że rower jest bezpiecznym środkiem transportu, oczywiście przy zachowaniu ostrożności i właściwej higieny.

Aż 647 użytkowników, czyli blisko 70% respondentów opowiedziało się za zniesieniem zakazu korzystania z jednośladów, z czego 221 osób popiera przywrócenie wypożyczeń w dni powszednie. Rozwiązanie takie umożliwiłoby uniknięcie komunikacji zbiorowej, a także nie tylko bezpieczniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze dotarcie do miejsca pracy. Niezależność od rozkładu jazdy czy brak kontaktu z osobami znajdującymi się na przystankach przyczynia się do tego, że to właśnie jednoślady oceniane są jako wygodniejszy środek przemieszczania się. Zdecydowana większość ankietowanych, bo aż 645 osób zapytanych o to, czy po zniesieniu zakazu będzie korzystać z rowerów miejskich, odpowiedziała twierdząco.

W jaki sposób zabezpieczają się użytkownicy? Sposobów jest kilka, a największą popularnością cieszą się oczywiście jednorazowe rękawiczki (nosi je 69,1%). 57,5% uczestników ankiety wypożyczając rowery, korzysta z aplikacji, a ponad 30% spryskuje jednoślad środkiem dezynfekującym.

Przypomnijmy, że systemy rowerowe Nextbike zostały czasowo zawieszone 1 kwietnia. Użytkownicy nie mają możliwości wypożyczania rowerów do 11 kwietnia.

d3alse5

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:Ceny mieszkań. Jak koronawirus wpłynie na rynek

d3alse5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3alse5