Trwa ładowanie...

Rowerzyści "w stanie" nie trafią do więzienia!

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu postępowania karnego, która zakłada, że jazda rowerem po alkoholu będzie wykroczeniem, a nie przestępstwem

Rowerzyści "w stanie" nie trafią do więzienia!
d2gakaj
d2gakaj

Według nowych przepisów, rowerzystom złapanym za jazdę po pijanemu, będzie groziło do 30 dni aresztu lub grzywna w wysokości do 5 tysięcy złotych. Sąd nadal będzie mógł wydać zakaz jazdy innymi pojazdami. Nie będzie jednak automatyczny jak dotychczas, będzie zależny od decyzji sędziego.

"Pijanych rowerzystów" odsiadujących wyroki więzienia jest obecnie około dziesięciu tysięcy. - podaje Polskie Radio. Miesięczne utrzymanie każdego z nich przekracza dwa tysiące złotych. Joanna Trzaska-Wieczorek z Kancelarii Prezydenta tłumaczy, że dotychczasowe przepisy były surowe ale i nieskuteczne. Mimo groźby kary, liczba nietrzeźwych rowerzystów nie spada.

W latach 2007 – 2012 wydarzyło się ogółem 211wypadków, których sprawcy znajdowali się pod wpływem alkoholu, z czego 18 z winy rowerzystów,* co stanowi 9,3% ogółu sprawców pod wpływem alkoholu.*

W 2012 roku - przynajmniej według raportu przygotowanego przez ZDM , nie było rowerzystów – sprawców zdarzeń pod wpływem alkoholu.

d2gakaj

Zmiany w ustawie mają też poprawić pracę sądów. Będą działały sprawniej i poświęcały takim sprawom mniej czasu.

Ustawa wejdzie w życie od 1 lipca 2015 r.

d2gakaj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gakaj