Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
20-03-2018 12:39

Rozwiązujemy 5 najczęstszych problemów podczas malowania ścian

Zacieki, pęcherzyki powietrza pod farbą, pękająca powłoka… Malowanie może przysporzyć wielu problemów nie tylko początkującym. Podpowiadamy, jak sobie radzić z 5 najczęściej pojawiającymi się problemami podczas malowania ścian.

Rozwiązujemy 5 najczęstszych problemów podczas malowania ścianŹródło: Materiały prasowe
d21i02y
d21i02y

Farba wolno schnie

Przyczyn zbyt wolnego schnięcia farby może być kilka: niska temperatura podłoża i otoczenia, zbyt wysoka wilgotność powietrza, nałożenie zbyt grubych warstw farby lub niezastosowanie się do zaleceń producenta dotyczących przerw między nakładaniem kolejnych warstw.

Jeżeli farba bardzo wolno schnie, sprawdź, czy temperatura w pomieszczeniu jest odpowiednia. Czasy schnięcia farby znajdujący się na etykiecie produktu lub w Karcie Technicznej dotyczą określonych warunków (najczęściej są to: temperatura powyżej 20°C i wilgotność powietrza około 50%). Jeśli w malowanym pomieszczeniu jest zbyt wilgotno, możesz włączyć klimatyzację lub, jeżeli na dworze nie jest zbyt zimno, uchylić okna.

Pęcherzyki powietrza pod farbą

Jeżeli na świeżo pomalowanej ścianie pojawią się nieestetyczne pęcherzyki powietrza, prawdopodobnie zapomnieliśmy odpylić powierzchnię przed malowaniem, dobraliśmy niewłaściwy grunt do rodzaju podłoża lub zbyt mocno spieniliśmy farbę, nadmiernie ją rozcieńczając, zbyt energicznie mieszając lub transportując w nieodpowiedni sposób.

Gdy pojawi się ten problem, konieczne będzie usunięcie powłoki oraz ponowne przygotowanie podłoża do malowania, czyli uzupełnienie ewentualnych ubytków, zeszlifowanie, odpylenie i pokrycie ściany podkładem gruntującym np. Nobiles Nobigrunt.

d21i02y

Pękająca farba

Łuszczenie i pękanie farby może być spowodowane nieodpowiednim przygotowaniem podłoża (np. brak odpylenia powierzchni przed malowaniem), położeniem zbyt grubej warstwy farby lub wadą podłoża.

Odchodzące fragmenty farby należy usunąć i wypełnić ubytki. Następnie ścianę trzeba zeszlifować, odpylić, zagruntować ubytki i ponownie pomalować.
Niejednolity kolor ścian

Po zakończeniu malowania zerkasz pod światło na efekt swojej pracy i… widzisz, że kolor farby jest niejednolity. Jak to się stało? Przyczyn może być kilka: malowanie przy zbyt wysokiej temperaturze (optymalna temperatura do malowania to od 5 do 30°C, a w przypadku emulsji od 10 do 30°C), nieprawidłowe przygotowanie podłoża lub nierównomierne nakładanie produktu.
Jeśli naszym problemem jest niejednolity kolor ścian, powierzchnię powinniśmy delikatnie przeszlifować, odpylić, zagruntować, (jeżeli to konieczne), i pokryć ponownie farbą, unikając malowania w wysokich temperaturach. Pamiętajmy także, aby przed przystąpieniem do prac malarskich dobrze wymieszać farbę. Warto stosować wyroby z jednej szarży produkcyjnej lub wymieszać farby z kilku opakowań w jednym większym.

Zacieki

Zacieki na ścianach to efekt przede wszystkim nierównomiernego nakładania farby, nadmiernego rozcieńczenia wyrobu lub nieodpowiednia długość włosia w wałku. Jeżeli chcemy się ich pozbyć, musimy wykonać malowanie jeszcze raz. Powierzchnię, na której pojawiły się zacieki, należy delikatnie przeszlifować, odpylić i ponownie pomalować np. farbą Nobiles Super Akryl, pamiętając, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy farby i dokładnie rozprowadzić ją na całej powierzchni.

d21i02y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d21i02y