Trwa ładowanie...

Rusza 7. edycja Festiwalu Warszawa w Budowie

Wydarzenie zostanie zainaugurowane 10 października i potrwa przez miesiąc.

Share
Rusza 7. edycja Festiwalu Warszawa w Budowie
d4k3ze8

Dwie wystawy i szereg działań towarzyszących - m.in. spacery, warsztaty i debaty zaplanowano na najbliższą edycję Festiwalu Warszawa w Budowie, która rozpocznie się w sobotę. Tematem tegorocznej edycji jest spór o powojenną odbudowę Warszawy.

  1. Festiwal projektowania miasta Warszawa w Budowie otworzy wystawa "Spór o odbudowę". Jej tematem jest "w jaki sposób stworzono nowoczesne miasto i jakie były główne kwestie sporne". W ramach ekspozycji jej autorzy zaprezentowali zestaw tablic i gablot z rysunkami, szkicami i dekretami na temat przebiegu dyskusji o tym, jak w Warszawie można "żyć i mieszkać".
d4k3ze8

Przestrzenią wystawienniczą "Sporu o budowę" jest dawna siedziba warszawskiego IX Liceum Ogólnokształcącego im. Klementyny Hoffmanowej przy ul. Emilii Plater 29. Sale gmachu szkoły zaprojektowanej przez Jerzego Baumillera, jednego z twórców, o których twórczość powojenną spierają się znawcy architektury, zostały specjalne przygotowane na rzecz ustawienia ekspozycji.

- Chcieliśmy pracować z tym budynkiem tak, jak robią to urbaniści. Korzystaliśmy z podstawowego narzędzia urbanistycznego, czyli wyburzania (...). Weszliśmy w dialog z budowlą - zachowaliśmy atmosferę i jednocześnie nadaliśmy budynkowi drugie życie - powiedział na czwartkowej konferencji prasowej autor koncepcji Maciej Siuda.

Na wystawie można znaleźć m.in. tablicę ilustrującą, ile miejsca zająłby gruz zalegający w Warszawie w 1945 roku, gdyby chcieć go zebrać w jedną formę, a także infografikę o tym, jakie były w przeszłości i obecnie koszty odbudowy jednej kamienicy. Zaprezentowano też rysunki ruin Warszawy Tadeusza Kulisiewicza, projekty nowych budynków Macieja Nowickiego, koncepcje Biura Odbudowy Stolicy i inne.

- To mit, że odbudowa miasta rozpoczęła się w momencie, gdy było ono już całkowicie zniszczone - zauważył kurator wystawy Tomasz Fudala. - Zniszczenia Warszawy zaczęto ujmować na rysunkach jeszcze w 1939. W marcu 1945 roku natomiast rozpoczęła się prowadzona przez Biuro Odbudowy Stolicy inwentaryzacja i właściwe działanie - dodał.

d4k3ze8

W bieżącym roku mija 70 lat odkąd rozpoczęła się odbudowa. Wiele z decyzji powojennych urbanistów jest obecnie kwestionowanych czy krytykowanych, coraz mocniejsza staje się też "tendencja do mitologizowania obrazu przedwojennej Warszawy". To według organizatorów festiwalu okazja, by dyskutować na temat wizji odbudowy i działania Biura Odbudowy Stolicy. Zapowiadają, że celem tegorocznej edycji jest pokazanie, jak po II wojnie światowej udało się "wyjść z kryzysu" w przeludnionym mieście, w którym nie było chociażby odpowiedniej infrastruktury.

- Staraliśmy się pokazać, że za tą odbudową szły merytoryczne, a nie tylko sentymentalne przesłanki - powiedział Szymon Maliborski, kurator wystawy "Spór o odbudowę". - Zwróciliśmy uwagę na to, jakie są z tego zyski, czyli np. namysł nad planowaniem, wielokrotne podchodzenie do tematu, duża ilość terenów otwartych i zielonych, zachowanie Skarpy Warszawskiej - dodał.

Według organizatorów decyzja o odbudowie miasta była nie tylko "fanaberią komunistycznych władz", lecz "planowaniem zakorzenionym w dyskusjach urbanistów jeszcze sprzed zniszczenia miasta w 1944 roku". Wystawa "Spór o budowę" ma pokazać, jak "architekci i urbaniści wykorzystali tragiczny paradoks", czyli jak "zniszczenie miasta miało umożliwić poprawienie jakości życia jego przyszłych mieszkańców".

Drugą festiwalową wystawą będzie "Radykalne nauczanie". Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej zebrano "najciekawsze eksperymenty w nauczaniu architektury podejmowane na całym świecie po 1945 roku". Ekspozycja ma na celu pokazanie, jak edukacja architektoniczna i sposób przygotowania architektów do pełnienia zawodu może się odbić na "architektonicznym i urbanistycznym kształcie naszego miasta".

d4k3ze8

Autorami wystawy są doktoranci Wydziału Architektury Uniwersytetu Princeton pod kierunkiem Beatriz Colominy. Słowem "radykalne" określają działania, które "znacząco wpłynęły na kształt powojennej architektury, wstrząsając fundamentami dyscypliny i podważając leżące u jej podstaw założenia". W ramach projektu badawczego, który trwa od trzech lat i zaowocował m.in. tą wystawą, uczestniczyło prawie 80 badaczy z 20 krajów. Warszawska ekspozycja jest trzecią odsłoną projektu, wcześniejsze jej wersje były prezentowane podczas 3. Triennale Architektury w Lizbonie i 14. Biennale Architektury w Wenecji. Zwiedzanie wystawy będzie możliwe od poniedziałku 12 października.

Ekspozycjom będzie towarzyszył szereg wydarzeń - we wszystkie weekendy festiwalu będą się odbywały oprowadzania kuratorskie. Prócz tego warszawiacy będą mogli wziąć udział w spacerach, m.in. po Muranowie z izraelską artystką Noą Reshef. Grono specjalistów wygłosi wykłady - chociażby historyk dr Błażej Brzostek o "Paryżach innej Europy", a na debatach poruszone zostaną tematy np. sposobów na zatrzymanie reprywatyzacji, propozycji na zabudowanie placu Defilad oraz społecznego budowania przestrzeni. W ramach cyklu warsztatów uczestnicy będą mogli zaprojektować swoje trzy pokoje z kuchnią, poćwiczyć konstruowanie wystaw i spróbować wymyślić miasto.

Festiwal potrwa do 10 listopada. Jego organizatorami jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Muzeum Warszawy. Szczegóły dotyczące programu można znaleźć na stronie http://wwb7.artmuseum.pl/ .

d4k3ze8

Podziel się opinią

Share
d4k3ze8
d4k3ze8