Trwa ładowanie...
dy9dao8

Rusza 9. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

Kogo i jak zgłaszać? Przeczytajcie
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza 9. edycja Nagrody Literackiej m.st. Warszawy
dy9dao8

Do 1 lutego 2016 r. można zgłaszać swoje propozycje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. - Jest o co walczyć - przekonuje prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz. Łącznie do laureatów trafi aż 200 tys. zł.

Nagroda Literacka jest docenieniem współczesnych ludzi pióra, wyrazem stosunku Warszawy do istotnej roli kultury w życiu miasta. - Bez literatury, bez książek, Warszawa nie byłaby stolicą na miarę swoich ambicji. Wielu z nagrodzonych Nagrodą Literacką, jak choćby zmarły w tym roku Tadeusz Konwicki, odcisnęło swój znak na życiu kulturalnym naszego miasta. Ta Nagroda to również rodzaj podziękowania za ich wkład w rozwój stolicy - podkreśla prezydent.

Pierwszym laureatem przyznawanej od 1926 roku nagrody został najstarszy syn Adama Mickiewicza, Władysław - publicysta, tłumacz i wydawca. Wśród kolejnych laureatów znajdziemy m.in. Kazimierza Przerwę-Tetmajera, Tadeusza Boya-Żeleńskiego, czy (ostatniego zdobywcę nagrody przed wojną) Leopolda Staffa.

dy9dao8

Po wojnie nagroda przyznawana była nieregularnie i pod różnymi nazwami. Pierwszym laureatem został w 1948 roku Kazimierz Brandys, ostatnimi zaś Miron Białoszewski i Jerzy Waldorff (obaj w roku 1980). Nagrodę w jej pierwotnej formie raktywowano w 208 roku. W obiegłym roku przyznano ją Jarosławowi Markowi Rymkiewiczowi, który jednak odmówił przyjęcia nagrody. "Nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz - ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku" - napisał w specjalnym oświadczeniu.

Kogo i jak zgłaszać?

Kandydatów do nagrody zgłaszać mogą wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz sami czytelnicy. Wybierać należy spośród książek żyjących autorów, napisanych w języku polskim i wydanych w 2015 roku.Nominacje można zgłaszać w czterech kategoriach: literatura piękna – proza; literatura piękna – poezja; literatura dziecięca – tekst i ilustracje oraz edycja warszawska.

Spośród zgłoszonych propozycji Jury Nagrody wybierze trzy książki w każdej z kategorii. Ogłoszenie nominacji odbędzie się w marcu. Miesiąc później, podczas uroczystej gali poznany laureatów Oprócz zwycięzców w kategoriach: proza, poezja, literatura dziecięca i edycja warszawska, Jury przyzna dodatkowo tytuł warszawskiego twórcy za całokształt twórczości.

dy9dao8

Zgłoszenia można przesyłać drogą mailową na adres nagrodaliteracka@um.warszawa.pl lub pocztą tradycyjną na adres: Biuro Kultury, Urząd m.st. Warszawy, ul. Niecała 2, 00-098 Warszawa z dopiskiem „Nagroda Literacka m.st. Warszawy”. Jeśli zgłaszającym jest wydawca, prosimy o przesłanie na adres Biura Kultury ośmiu egzemplarzy zgłaszanej książki. Swoje typy można zgłaszać do 1 lutego 2016 r. Ilość zgłoszeń nie ma wpływu na decyzję Jury. Zgłoszenia powinny zawierać: imię i nazwisko autora, tytuł książki, wydawcę, rok wydania, kategorię.

Przeczytajcie też: Uchodźca, JOW, dopalacz. Uniwersytet Warszawski wybiera słowo roku

Podziel się
dy9dao8

Podziel się opinią

Share

dy9dao8

dy9dao8