ycipk-3z3vo6

Rusza akcja "Neony Muranowa"

Zbierzmy o nich informacje, wspólnie rozświetlmy Muranów! - przekonują organizatorzy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza akcja "Neony Muranowa"
ycipk-3z3vo6

Państwomiasto oraz Grupa M20 łączą swoje siły by wspólnie przywrócić mieszkańcom stolicy fragment dawnej Warszawy. Rusza pierwsza odsłona akcji "Neony Muranowa", która ma na celu przywrócenie pamięci o warszawskich neonach, rozświetlających niegdyś dostojne mury tej części stolicy. Które neony zostały zdjęte? Które jeszcze istnieją? Zbierzmy o nich informacje, wspólnie rozświetlmy Muranów !

Zobacz też: Montują "Miło cię widzieć" na moście Gdańskim! [ZDJĘCIA]

Neony to część naszego dziedzictwa. Pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych całe Śródmieście było nimi rozświetlone. Dzisiaj większości z nich już nie ma.  Koło naszej siedziby, na Andersa 35 jakimś cudem zachował się jeden.** To neon "GalSkór"**. Szary, smutny, prawie niezauważalny. Spojrzeliśmy na jego ciekawą czcionkę, poszukaliśmy jego historii. W końcu podjęliśmy decyzję: **naprawimy go!**

Głównym punktem tegorocznej edycji akcji "Neony Muranowa"* będzie renowacja wyprodukowanego w 1959 roku neonu "GalSkór". Napis został już zdjęty i oddany do starego warszawskiego warsztatu - tego samego, który produkował neony kilkadziesiąt lat temu. By był w *100% zgodny ze stanem pierwotnym, rozpoczęte już prace konserwacyjne opierają się na dokumentacji pozyskanej z Wydziału Archiwum Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, w której zawarty jest dokładny projekt techniczny zawierający niezbędne do ponownego zapalenia napisu szczegóły. Neon odzyska swój piękny, cytrynowy kolor. Po naprawie zawieszony zostanie w oryginalnym miejscu i uruchomiony.

Koszt renowacji neonu to około 6 000 zł. Organizatorzy postanowili zebrać pieniądze poprzez akcję crowdfundingową, za pomocą którego chcą pozyskać min. 5 000 zł na pokrycie kosztów. Jeszcze w trakcie pozyskiwania funduszy, 19 lipca o godz. 21 wieczorem obędzie się uroczyste zapalenie neonu, połączone z symboliczną lampką szampana i afterparty. Jeśli tegoroczna akcja odniesie sukces, projekt "Neony Muranowa" będzie kontynuowany w następnych latach. Jeśli zebrana kwota przekroczy 100%, nadwyżka pokryje koszt przywrócenia kolejnego neonu!

Wesprzyj projekt: polakpotrafi.pl/projekt/neony-muranowa

ycipk-3z3vo6
Podziel się
ycipk-3z3vo6
ycipk-3z3vo6
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3z3vo6