Trwa ładowanie...
d3hjqcm

Rusza akcja "Neony Muranowa"

Zbierzmy o nich informacje, wspólnie rozświetlmy Muranów! - przekonują organizatorzy
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza akcja "Neony Muranowa"
d3hjqcm

Państwomiasto oraz Grupa M20 łączą swoje siły by wspólnie przywrócić mieszkańcom stolicy fragment dawnej Warszawy. Rusza pierwsza odsłona akcji "Neony Muranowa", która ma na celu przywrócenie pamięci o warszawskich neonach, rozświetlających niegdyś dostojne mury tej części stolicy. Które neony zostały zdjęte? Które jeszcze istnieją? Zbierzmy o nich informacje, wspólnie rozświetlmy Muranów !

Zobacz też: Montują "Miło cię widzieć" na moście Gdańskim! [ZDJĘCIA]

Neony to część naszego dziedzictwa. Pod koniec lat pięćdziesiątych i w latach sześćdziesiątych całe Śródmieście było nimi rozświetlone. Dzisiaj większości z nich już nie ma. Koło naszej siedziby, na Andersa 35 jakimś cudem zachował się jeden.* To neon "GalSkór". Szary, smutny, prawie niezauważalny. Spojrzeliśmy na jego ciekawą czcionkę, poszukaliśmy jego historii. W końcu podjęliśmy decyzję: *naprawimy go!

Głównym punktem tegorocznej edycji akcji "Neony Muranowa"* będzie renowacja wyprodukowanego w 1959 roku neonu "GalSkór". Napis został już zdjęty i oddany do starego warszawskiego warsztatu - tego samego, który produkował neony kilkadziesiąt lat temu. By był w *100% zgodny ze stanem pierwotnym, rozpoczęte już prace konserwacyjne opierają się na dokumentacji pozyskanej z Wydziału Archiwum Biura Administracyjno-Gospodarczego Urzędu m.st. Warszawy, w której zawarty jest dokładny projekt techniczny zawierający niezbędne do ponownego zapalenia napisu szczegóły. Neon odzyska swój piękny, cytrynowy kolor. Po naprawie zawieszony zostanie w oryginalnym miejscu i uruchomiony.

Koszt renowacji neonu to około 6 000 zł. Organizatorzy postanowili zebrać pieniądze poprzez akcję crowdfundingową, za pomocą którego chcą pozyskać min. 5 000 zł na pokrycie kosztów. Jeszcze w trakcie pozyskiwania funduszy, 19 lipca o godz. 21 wieczorem obędzie się uroczyste zapalenie neonu, połączone z symboliczną lampką szampana i afterparty. Jeśli tegoroczna akcja odniesie sukces, projekt "Neony Muranowa" będzie kontynuowany w następnych latach. Jeśli zebrana kwota przekroczy 100%, nadwyżka pokryje koszt przywrócenia kolejnego neonu!

Wesprzyj projekt: polakpotrafi.pl/projekt/neony-muranowa

d3hjqcm

Podziel się opinią

Share

d3hjqcm

d3hjqcm