Trwa ładowanie...
d1r54pa

Rusza IV edycja budżetu partycypacyjnego. Pierwsze spotkania już w czwartek

"Przedstawione zostaną nowe zasady"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rusza IV edycja budżetu partycypacyjnego. Pierwsze spotkania już w czwartek
d1r54pa

*Kolejna, czwarta już edycja budżetu obywatelskiego startuje w stolicy. Tym razem do wydania jest ponad 60 milinów złotych. W czwartek, o godz. 17:30 w każdej z warszawskich dzielnic zorganizowane zostaną pierwsze spotkania. *

- Czekam na najlepsze pomysły dotyczące kolejnych inwestycji - napisała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz , która zapowiada, że na spotkaniach przedstawione zostaną nowe zasady budżetu partycypacyjnego. Ma odbyć się również nabór nabór do Zespołów ds. budżetu partycypacyjnego.

Podczas ubiegłej edycji, mieszkańcy Warszawy wybierać spośród 1750 zgłoszonych projektów, dotyczących 18 dzielnic. Do podziału było ponad 58 milionów złotych. Ostatecznie wybrano 770 projektów.

d1r54pa

Budżet obywatelski, czyli proces dyskusji i podejmowania decyzji, w którym każda mieszkanka i każdy mieszkaniec danej gminy czy miasta decyduje o tym, w jaki sposób wydawać część budżetu publicznego. po raz pierwszy w Polsce wprowadzono w 2011 w Sopocie. W stolicy budżet partycypacyjny jest wprowadzany zarówno na szczeblu centralnym, jak i na poziomie dzielnic.

Głosować może każdy

Do tej pory panowała zasada, że głos może oddać każdy mieszkaniec Warszawy, jednak można to zrobić tylko w jednej dzielnicy. Niektóre dzielnice podzielone zostały na obszary - należało wybrać tylko jeden obszar dzielnicy. Jednak spośród dzielnic podzielonych na obszary, niektóre mają dodatkowo poziom ogólnodzielnicowy - w takim przypadku można było zagłosować na obu poziomach: i na projekty w obszarach lokalnych, i na projekty ogólnodzielnicowe.

Głos można było oddać na dowolną liczbę projektów, jednak łączny koszt realizacji wszystkich wybranych projektów nie mógł być większy niż kwota dostępna w wybranym obszarze i na poziomie ogólnodzielnicowym. W przeciwnym wypadku głos był iczony jako nieważny. Można było więc zagłosować na wiele tanich projektów lub tylko na kilka droższych.

d1r54pa

Osobiście lub elektronicznie

Głosować można przez internet na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl lub osobiście w urzędzie dzielnicy lub w wyznaczonym punkcie do głosowania na papierowej karcie. W III edycji nastąpiła zmiana: papierową kartę do głosowania można było oddać tylko osobiście w wyznaczonym punkcie, pokazując dowód tożsamości.

Budżet obywatelski ma zwiększyć wpływ mieszkańców na wydatki miasta - obywatele decydują, na co wydać kwoty wydzielone z lokalnych budżetów.

Przeczytajcie też: ZTM chwali się tym, że ludzie chwalą ZTM. Czy ma powody do dumy?

Podziel się
d1r54pa

Podziel się opinią

Share

d1r54pa

d1r54pa