ycipk-1v18gi

Ruszy zbiórka pieniędzy na pomniki smoleńskie

Z zebranych pieniędzy zostanie wybudowany pomnik Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii Smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Ruszy zbiórka pieniędzy na pomniki smoleńskie
ycipk-1v18gi

*Na wtorkowej konferencji Prawa i Sprawiedliwości poseł Jacek Sasin poinformował o zbiórce pieniędzy na wybudowanie pomników smoleńskich. *

- Jutro o 8:00 przed kościołem, w okolicach Pałacu Prezydenckiego rozpoczyna się zbiórka publiczna pieniędzy na pomniki prezydenta Kaczyńskiego oraz ofiar tragedii smoleńskiej – poinformowali na konferencji parlamentarzyści PiS.

Zbiórka zostanie zainicjowana 10 sierpnia, w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej. Jak poinformował poseł Jacek Sasin, kwesta miała być zorganizowana 1 sierpnia, ale zmieniono termin na taki, który jest bezpośrednio związany z tragedią w Smoleńsku.

ycipk-1v18gi

Pieniądze będa zbierane nie tylko w Warszawie, lecz w całej Polsce. Poseł PiS Marek Suski zaznaczył, że za datki będą wydawane pamiątkowe cegiełki o sześciu nominałach: 1000, 500, 100, 50, 10. - Liczymy na kolejnych wolontariuszy, którzy będą chcieli do nas dołączyć - podkreślił Sasin.

- Chcemy, aby pomniki były gotowe na VIII rocznicę tragedii smoleńskiej. - powiedział Jacek Sasin na konferencji PiS. Konkretna lokalizacja pomników będzie ustalona w trakcie prac nad nimi, a ich forma zostanie wyłoniona w trakcie konkursu.

Powstanie pomnik światła?

Jacek Sasin nie wyklucza, że na Krakowskim Przedmieściu mógłby stanąć tak zwany pomnik światła, upamiętniający wszystkie ofiary katastrofy smoleńskiej. - Osobiście raczej przychylam się do formy figuralnej, architektonicznej tych pomników, ale dziś trudno przesądzić - mówił polityk PiS, przyznając, że pomnik światła jest koncepcją "ciekawą", która mogłaby się stać swoistą atrakcją Krakowskiego Przedmieścia.

ycipk-1v18gi

Sprzeciw wobec umieszczenia pomników na Krakowskim przedmieściu zgłaszały władze Warszawy. W kwietniu resort kultury przedstawił nowelizację ustawy wyłączającą Trakt Królewski spod nadzoru stołecznego konserwatora zabytków.

- Liczymy na to, że przyjdzie jednak refleksja, a dobre projekty przekonają władze i nie trzeba będzie podejmować żadnych innych kroków. Myślę, że władze powinny brać też pod uwagę to, że są reprezentantem społeczeństwa, które domagało się i nadal domaga się postawienia tychże pomników - powiedział poseł PiS Marek Suski.

Andrzej Halicki (PO): "To byłoby najgorsze rozwiązanie"

Do tej kwestii odniósł się podczas konferencji prasowej poseł PO Andrzej Halicki. Powiedział, że trzeba respektować prawo, zaś lokalizacja pomników powinna być poddana konsultacjom, a nie - jak się wyraził - dyktatowi, by nie wyzwalać niepotrzebnych emocji. Jego zdaniem, gdyby w taki sposób powstały pomniki smoleńskie, to istaniałoby ryzyko, że kolejna władza przeniosłaby je w inne miejsce. "A to by było najgorszym rozwiązaniem" - powiedział Andrzej Halicki.

ycipk-1v18gi

Władze Warszawy do tej pory proponowały, by pomnik smoleński stanął nieopodal Krakowskiego Przedmieścia - na rogu ulic Trębackiej i Ferdynanda Focha.

Przeczytajcie również: To one widziały Powstanie Warszawskie. MPW w posiadaniu historycznych kamer [GALERIA]

Podziel się
Podziel się
ycipk-1v18gi
ycipk-1v18gi
ycipk-1v18gi
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1v18gi