Trwa ładowanie...

Ruszył konkurs na projekty kolejnych stacji II linii metra

Wciąż nie wiemy, kiedy pojedziemy II linią metra, ale wiemy już, że kolejne stacje powstaną w ciągu kilku najbliższych lat

Share
Ruszył konkurs na projekty kolejnych stacji II linii metra
d1a5h4f

Wciąż nie wiemy dokładnie, kiedy pojedziemy II linia metra, jednak wiemy już, że kolejne stacje są już w fazie konkretnych planów. Metro Warszawskie ogłosiło konkurs na projekty kolejnych stacji podziemnej kolejki.

Miasto ogłosiło przetarg na rozbudowę II linii metra o odcinki 3+3 już 15 października 2014 roku. Chodzi o dodatkowe 3 stacje w stronę Bemowa i 3 na Bródnie. Wykonawcy, oddzielnie dla każdego z odcinków, będą musieli wybudować nowe stacje do 2019 r. - *Przyjęto zasadę, że każdy z tych odcinków będzie budować inna firma. Chodzi o większą konkurencyjność *– mówiła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

d1a5h4f

Przetarg wciąż trwa, tymczasem Metro Warszawskie ogłasza już konkurs na projekty dla nowych stacji - dwóch na Bemowie i trzech na Bródnie.

Stacje w stronę Bemowa

Na odcinku zachodnim drugiej linii metra stanie stacja C-5 o roboczej na razie nazwie Ulrychów (Wola Park). Kolejna to C-4 o roboczej nazwie Górce (Powstańców Śląskich). Obie powstaną pod ulicą Górczewską.

Stacje po prawej stronie Wisły

Na odcinku wschodnio-północnym powstaną trzy stacje: C-19 Zacisze zbudowana zostanie pod ul. Figara, po południowej stronie skrzyżowania ul. Litawora z ul. Rolanda. Z kolei C-20 Kondratowicza, przewidziano pod skrzyżowaniem ul. Kondratowicza z ul. Malborską. Trzecia, czyli C-21 Bródno (Rembielińska) zostanie zbudowana pod ul. Kondratowicza po wschodniej stronie Rembielińskiej.

Nowe stacje mają nawiązywać do tych już powstałych na II linii. Dlatego zarówno wejścia, jak i wystrój wnętrz stacji będą podobne - tutaj również pojawią się m.in. kolorowe, grafiki Wojciecha Fangora.

d1a5h4f

Wnioski o udział w konkursie projektanci mogą składać do 16 lutego 2015 r. Po tym terminie uczestnicy będą mieli co najmniej 90 dni na złożenie prac. Projekt będzie można złożyć tylko na jeden odcinek (wschodnio-północny lub zachodni). Zwycięzca konkursu otrzyma nagrodę w wysokości 50 tys. zł oraz zaproszenie do negocjacji "z wolnej ręki" w kwestii wykonania projektów budowlanych.

Siedem kryteriów oceny projektów

Sąd konkursowy, który będzie oceniał projekty, będzie brał pod uwagę siedem kryteriów. Są nimi: koszt wykonania projektu budowlanego wraz z nadzorami autorskimi (30%), rozwiązania architektoniczne (25%), walory eksploatacyjne (10%), minimalizacja oddziaływania obiektów metra na środowisko w czasie eksploatacji (10%), powiązanie stacji metra z innymi środkami komunikacji publicznej (10%), program i rozwiązania technologiczne torów odstawczych i do zawracania pociągów (10%) oraz walory konstrukcyjno-technologiczne (5%).

Oceń jakość artykułu:
Zależy nam na podnoszeniu jakości naszego dziennikarstwa. Twoja opinia jest dla nas ważna!
d1a5h4f

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1a5h4f
d1a5h4f