Trwa ładowanie...
d488fbr

Rycerze zawitali na Królewską Wolę

Przyjdź do Parku Moczydło i przenieś się w czasie!
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Rycerze zawitali na Królewską Wolę
d488fbr

"Królewska Wola - tutaj wybierano królów" - pod taką nazwą w sobotę, 18 czerwca, w parku Moczydło odbędzie się piknik historyczny.

W 1572 roku bezpotomnie zmarł król Zygmunt II August, ostatni władca Rzeczypospolitej z dynastii Jagiellonów. Obradujący rok później w Warszawie Sejm, dzięki porozumieniu obywateli różnych wyznań, uchwalił Konfederację Warszawską – akt gwarantujący m.in. swobodę kultu religijnego. Podczas gdy Europa była targana krwawymi wojnami religijnymi, Konfederacja zapewniła krajowi pokój wewnętrzny w okresie bezkrólewia. W 1573 roku odbyła się w Warszawie pierwsza wolna elekcja, czyli zgodny wybór nowego króla przez całą szlachtę.

Elekcja odbyła się na warszawskiej Woli – z tej okazji współcześni mieszkańcy miasta mogą wziąć udział w wyjątkowym pikniku historycznym, który przeniesie ich do czasów, gdy wybierano królów. W programie przewidziane są pokazy walk bronią białą i palną, musztry wojsk zaciężnych i polskich. Podczas pikniku pojawi się również husaria, która zaprezentuje możliwości jazdy konnej. Spotkanie w Parku Moczydło jest też świetną okazją, by poznać codzienne życie w dawnych czasach – powstało tam obozowisko historyczne.

d488fbr

Cała impreza będzie trwać aż do późnych godzin wieczornych – o godzinie 21 zaplanowano inscenizacje teatru ognia, w ramach obchodów Nocy Świętojańskiej.

Przeczytajcie również: Rodzina 500+. Na Mazowszu wypłacono już ponad 350 milionów złotych

d488fbr

Podziel się opinią

Share
d488fbr
d488fbr