Trwa ładowanie...

Rymkiewicz odmówił nagrody. Nie dostanie 100 tysięcy złotych

"Nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz - ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku".

Rymkiewicz odmówił nagrody. Nie dostanie 100 tysięcy złotych
d3c8g94
d3c8g94

Tegorocznym zdobywcą Nagrody Literackiej m.st. Warszawy został Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta został doceniony za całokształt twórczości (kategoria "Warszawski Twórca"). Rymkiewicz odmówił jednak przyjęcia 100 tysięcy złotych nagrody. Pieniądze zostaną przeznaczone na stypendia dla młodych literatów.

- Pisarz, zawiadomiony o tym przeze mnie, oświadczył, że odmawia przyjęcia tej nagrody i dodał, że pragnie się powstrzymać od wyjaśniania tej odmowy. Jury deklaruje pełne poszanowanie deklaracji pisarza i nie zamierza komentować tej sytuacji. Suma nagrody zostanie przeznaczona na stypendia dla młodych literatów - powiedział w piątek Andrzej Makowiecki, przewodniczący jury Nagrody Literackiej m.st. Warszawy podczas gali w warszawskiej Bibliotece Narodowej.

Jednak syn poety, Wawrzyniec Rymkiewicz opublikował na swoich stronach oświadczenie, z którego wynika, że powody odmowy były inne.

Dziękuje jurorom za uznanie dla mojej twórczości. Nie przyjmuję tej nagrody. Nie chcę i nie mogę być laureatem nagrody, której patronuje Hanna Gronkiewicz-Waltz - ze względu na jej postępowanie po zamachu w Smoleńsku. Milanówek, 24 kwietnia 2015 r.

d3c8g94

24 kwietnia, podczas uroczystej gali w Bibliotece Narodowej, poznaliśmy laureatów 8. edycji Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Jury - pod przewodnictwem prof. Andrzeja Z. Makowieckiego w składzie: Janusz Drzewucki, Karolina Głowacka, Joanna Kulmowa, Krzysztof Masłoń, Anna Romaniuk oraz Rafał Skąpski, wyłoniło zwycięzców tegorocznej edycji.

W kategorii Literatura piękna – proza: wyróżniony medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł został pan Andrzej Stasiuk za książkę „Wschód” (Wydawnictwo Czarne). W kategorii Literatura piękna – poezja: wyróżniona medalem i nagrodą pieniężną w wysokości 20 tys. zł została pani Urszula Kozioł za tomik „Klangor” (Wydawnictwo Literackie). W kategorii Literatura dziecięca - tekst i ilustracje: wyróżnione medalami i nagrodami pieniężnymi zostały: pani Anna Piwkowska (nagroda w wysokości 20 tys. zł za tekst) i pani Emilia Bojańczyk (nagroda w wysokości 20 tys. zł za ilustracje) za książkę „Franciszka” (Fundacja Zeszytów Literackich).

W kategorii Edycja warszawska: wyróżnione medalami i nagrodami pieniężnymi w wysokości 20 tys. zł zostały: pani Elżbieta Markowska i pani Katarzyna Naliwajek-Mazurek za książkę „Warszawa 1939-1945. Okupacyjne losy muzyków" (Towarzystwo im. Witolda Lutosławskiego).

Nagroda Literacka m.st. Warszawy jest kontynuacją wyróżnienia o tej samej nazwie przyznawanego w latach 1926-38. Reaktywowana została w 2008 roku. Pierwszym jego laureatem był najstarszy syn Adama Mickiewicza - Władysław. Nagrodę zdobyli m.in. Tadeusz Boy-Żeleński (1933), Pola Gojawiczyńska (1935) czy Maria Kuncewiczowa (1937), a po reaktywacji Wiesław Myśliwski, Janusz Głowacki czy Tadeusz Konwicki. Kandydaci zgłaszani są pzez wydawców, księgarzy, bibliotekarzy oraz czytelników.

d3c8g94
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c8g94