Trwa ładowanie...

Rzeź wołyńska. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci

Planową eksterminację ludności polskiej zbrodniarze nazywali „akcją antypolską”

Rzeź wołyńska. Ulicami Warszawy przejdzie Marsz Pamięci
d26tivs
d26tivs

Mijają 73 lata od zbrodni wołyńskiej, dokonanej przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej. Działania te zostały zaplanowane i przeprowadzone przez OUN - Organizację Ukraińskich Nacjonalistów i UPA - Ukraińską Powstańczą Armię. Kulminacja nastąpiła w "krwawą niedzielę" 11 lipca 1943 roku, kiedy oddziały UPA jednocześnie zaatakowały blisko sto polskich miejscowości.

W 73. rocznicę ludobójstwa na Kresach, o godz. 16.30 zostanie odprawiona w Warszawie w kościele św. Aleksandra na Placu Trzech Krzyży msza święta. Po mszy Marsz Pamięci przejdzie z Placu Trzech Krzyży do Krakowskiego Przedmieścia.

Czas zbrodni wołyńskiej to lata 1943-1945. Według szacunków Instytutu Pamięci Narodowej, na Wołyniu, w Galicji Wschodniej i na Lubelszczyźnie zginęło około 100-tu tysięcy obywateli II Rzeczpospolitej. Po stronie ukraińskiej liczba ofiar wynosi od 10. do 12. tysięcy osób, które zginęły z rąk Polaków w akcjach odwetowych i samoobrony, a także zamordowanych przez samych Ukraińców za udzielenie pomocy polskim sąsiadom.

Rzeź wołyńska była antypolską czystką etniczną. Dowodzą tego dokumenty sprawców, czyli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów frakcji Stepana Bandery (OUN-B) oraz jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii - UPA. Planową eksterminację ludności polskiej nazywali oni „akcją antypolską”. Ataki ukraińskich nacjonalistów trwały do połowy 1945 roku, czyli już po wkroczeniu Armii Czerwonej na tereny II Rzeczpospolitej.

Instytut Pamięci Narodowej prowadzi 32 śledztwa związane z tamtymi wydarzeniami. Około 80-ciu zostało już zakończonych. IPN kwalifikuje zbrodnię wołyńską, jako ludobójstwo, powołując się na artykuł 118. polskiego kodeksu karnego.

d26tivs

Historycy polscy i ukraińscy często różnią się w ocenie rzezi wołyńskiej, między innymi w kwestii liczby ofiar czy opisów wydarzeń. Ukraińscy badacze często prezentują pogląd o patriotycznych motywach działania UPA.

W związku z Marszem Pamięci, Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o możliwych problemach w komunikacji miejskiej. Niektóre linie autobusowe zostaną skierowane zostaną na trasy objazdowe. Sczegóły znaleźć można na stronach ZTM .

d26tivs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d26tivs