Trwa ładowanie...

Są pieniądze na renowacje powązkowskich grobów. "Prace ruszą jeszcze w 2015 roku"

W tym roku wyremontowanych zostanie łącznie 114 obiektów

Są pieniądze na renowacje powązkowskich grobów. "Prace ruszą jeszcze w 2015 roku"
dwegxhw

Całkowite odrestaurowanie największej kwatery wojennej na Powązkach będzie priorytetowym zadaniem w 2016 r. Dzięki dodatkowym środkom z budżetu Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa prace rozpoczną się już jesienią 2015 r. W tym roku wyremontowanych zostanie także łącznie 114 obiektów (grobów, kwater i cmentarzy) w 52 gminach na Mazowszu - poinformował wojewoda mazowiecki.

W latach 2015-2016 wyremontowana zostanie kwatera żołnierzy Wojska Polskiego poległych w latach 1919 i 1920. Spoczywa w niej około 5 tys. osób. Przewidywany koszt renowacji realizowanej wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa to ponad 2 mln zł. W 2015 r. ok. 1,8 mln zł wydanych zostanie na groby znajdujące się w Warszawie (prawie 1,3 mln zł na remonty oraz 480 tys. na utrzymanie cmentarzy i kwater), natomiast reszta środków (714 tys. zł) w pozostałej części województwa. Wojewoda Jacek Kozłowski przeznacza na utrzymanie oraz remonty grobów, kwater i cmentarzy wojennych ok. 2,5 mln zł rocznie.

Jak wylicza Wojewoda, wśród najważniejszych zadania realizowanych w tym roku znajdą się:

- Kwatera „C”, Powązki Wojskowe – kwatera żołnierzy i ofiar cywilnych Powstania Warszawskiego. Spoczywa w niej około 700 osób, których nazwiska były do tej pory w większości nieznane. Na nowo zaprojektowanej kwaterze, na granitowych płytach epitafijnych wyrytych zostanie 260 nazwisk zidentyfikowanych po 70 latach osób. Koszt inwestycji to ok. 700 tys. zł.

dwegxhw

- Cmentarz Powstańców Warszawy w Powsinie – remont ogrodzenia, które zostanie przebudowane oraz uzupełnione o metalowe elementy z symboliką powstańczą (znak kotwicy Polski Walczącej oraz rok 1944). Koszt inwestycji to ok. 200 tys. zł.

- Cmentarz parafialny w Jońcu – odnowienie mogiły zbiorowej, w której spoczywa 74 żołnierzy Wojska Polskiego poległych w Bitwie nad Wkrą 1920 roku. Całkowita renowacja wyniesie 50 tys. zł.

- Cmentarz parafialny w Przasnyszu – zakończenie rozpoczętego w ubiegłym roku, remontu mogił zbiorowych ofiar II wojny światowej. Renowacja jest prowadzona wspólnie z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa. Koszt remontu prowadzonego w latach 2014 – 2015 wyniesie w sumie 145 tys. zł.

- Kwatera „Ł”, Powązki Wojskowe – wpisana 22 października 2014 r. do ewidencji grobów i cmentarzy wojennych. W tym roku powstanie panteon, którego budową zajmuje się Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

dwegxhw

W 2015 r. zakończą się również remonty na cmentarzach w Radomiu (85 tys. zł), Płocku (20,5 tys. zł), Goszczynie (45 tys. zł) i Makowie Mazowieckim (30 tys. zł).

Pod opieką wojewody mazowieckiego znajduje się ponad 1300 obiektów – grobów, mogił zbiorowych, kwater i cmentarzy wojennych. Większość pochodzi z czasów I i II wojny światowej. Są to również groby osób poległych w powstaniach narodowowyzwoleńczych, żołnierzy walczących w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku oraz groby ofiar represji władz komunistycznych z lat 1945-1956. Od 2007 r. na ochronę oraz utrzymanie grobów i cmentarzy wojennych wojewoda mazowiecki przeznaczył w sumie ponad 15 mln zł.

dwegxhw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwegxhw