Trwa ładowanie...

Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. "Prawo nie działa wstecz"

Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej w sprawie kamienicy przy ul. Dahlberga 5 w Warszawie.

Share
Sąd uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej. "Prawo nie działa wstecz"Źródło: google maps
d3g7oxr

Rok temu komisja weryfikacyjna skasowała reprywatyzację kamienicy z lokatorami przy ul. Dahlberga 5 w Warszawie. W czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił tę decyzję.

- Sąd stwierdził dzisiaj, że komisja nie ma prawa badać warszawskiej reprywatyzacji przed majem 2017 r. (wtedy powołano komisję weryfikacyjną - red.). Niestety, sądy warszawskie próbują wyrzucić do kosza gigantyczną pracę komisji weryfikacyjnej. To jest bardzo niepokojący precedens - skomentował wyrok Sebastian Kaleta, przewodniczący komisji weryfikacyjnej.

Kaleta stwierdził, że jest oburzony wyrokiem i "nie pozwoli na to, aby sądy administracyjne stawiały się ponad innymi władzami”.

d3g7oxr

- Sąd powiedział, nie pierwszy już raz, że prawo nie działa wstecz. Nie może być tak, że komisja uchyla decyzję wydaną kilkanaście lat temu dlatego, że w życie weszły nowe przepisy. Komisja może badać, czy decyzje reprywatyzacje były zgodne z prawem obowiązującym w dniu wydania decyzji - stwierdziła adwokat Elżbieta Buczek, pełnomocnik miasta.

Kontrowersyjna reprywatyzacja

Chodzi o reprywatyzację kamienicy przy ul. Dahlberga 5. W 2006 r. budynek przejął wraz ze spadkobiercą Marek M., który kupił część roszczeń. Mężczyzna brał udział w reprywatyzacji kamienic przy Hożej, na Krakowskim Przedmieściu i ul. Saskiej, a także przy ul. Nabielaka, gdzie mieszkała działaczka lokatorska Jolanta Brzeska, spalona w Lesie Kabackim.

W kamienicy przy Dahlberga, po 11 latach rządów Marka M., została tylko jedna rodzina lokatorów. Pozostali po reprywatyzacji opuścili dom.

W czerwcu 2018 r. komisja weryfikacyjna uchyliła reprywatyzację, ponieważ doprowadziła ona do skutków rażąco sprzecznych z interesem społecznym. Poza tym komisja stwierdziła, że roszczenia do nieruchomości były kupione za rażąco niską kwotę. Sąd podkreślił, że prawo nie zakazywało takich transakcji.

d3g7oxr

Jeżeli wyrok się uprawomocni, kamienica wróci do Marka M. Sebastian Kaleta zapowiedział jednak dalszą walkę.

Źródło: warszawa.wyborcza.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3g7oxr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g7oxr
d3g7oxr