Trwa ładowanie...

"Sak Yan" - wystawa o najstarszej tradycji tatuowania na świecie

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprasza pod koniec listopada

Share
"Sak Yan" - wystawa o najstarszej tradycji tatuowania na świecie
drfn3vz

Tradycja tatuowania w Azji Południowo-Wschodniej jest jedną z najstarszych na świecie, sięgającą korzeniami trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. W Tajlandii, pamięć o świętych liniach przodków nie została utracona i nadal jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Sak Yan (taj. sak oznacza „nakłucie” czy „dźgnięcie”, natomiast yan, yant, yantra „święty symbol”) jest częścią synkretycznej religii Tajów wywodzącą się z najstarszych wierzeń animistycznych oraz braminizmu i buddyzmu. Mistrzowie tatuażu (ajarnowie) czuwając nad ciągłością tych świętych tradycji. W zaciszu swoich prywatnych [sanktuariów](https://teleshow.wp.pl/sanktuarium-6029224837911681c) (samnak lub samnak sak) dekorują ciała swoich uczniów (luksit)i oddanych wyznawców magicznymi wzorami (yantrami lub yan) przy pomocy dużych, przypominających igłę narzędzi do tatuowania.

Sak Yan wymyka się dzisiejszemu postrzeganiu zjawiska tatuażu. Dla wyznawców jest odpowiedzią na życiowe problemy, z jakimi zwracają się do mistrza. Pojawiające się na skórze mistyczne zwierzęta i bóstwa, otoczone mantrą czy świętym zaklęciem katha, są niczym talizman, mający zapewnić siłę, odwagę, powodzenie w miłości czy ochronę przed ranami. Te potężne symbole są nośnikiem wszechmocnej magii (sayasart), która przenika ludzkie ciało, zmieniając życie. Każdy uczeń musi jednak przestrzegać reguł ustalonych przez mistrza. W przeciwnym wypadku tatuaż straci moc i stanie się jedynie trwałym rysunkiem na skórze.

drfn3vz

Muzeum Azji i Pacyfiku zaprezentuje na wystawie* fotografie autorstwa Matthieu Duquenoisa*, który zjawiskiem tatuażu zajmuje się od 2006 roku, zarówno jako badacz, jak i praktyk. Był tatuowany przez ponad 25 mistrzów Sak Yan. Jest drugim Europejczykiem, który dostąpił zaszczytu zostania ajarnem, czyli mistrzem tatuażu tajskiego. Błogosławieństwo otrzymał od Phra Ajarn Manna i nieżyjącego już Ajarn Thonga, którym ta wystawa jest dedykowana. Dzięki niezwykłym fotograficznym portretom Ajarna Matthieu odkryjemy duchowy świat mistycznych wierzeń i rytuałów oraz świętej ikonografii Sak Yan. Zaprezentowane zostaną także narzędzia do tatuowania z muzealnej kolekcji.

Ajarn Matt wraz z żoną Ajarn Rung będą gośćmi Muzeum Azji i Pacyfiku oraz Warsaw Tattoo Convention. Podczas konwencji 29-30 listopada zademonstrują tradycyjną tajską technikę tatuowania na ciałach mieszkańców Warszawy.

Wystawa: Sak Yan – magia tajskiego tatuażu
Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24
29.11.2014 – 11.01.2015

Wernisaż wystawy odbędzie się 28.11.2014 o godz. 18.00. Wystawę można będzie oglądać od wtorku do niedzieli w godzinach 12:00-18:00. WSTĘP WOLNY.

Kurator wystawy: Tomasz Madej

Strona wystawy: www.sakyan.pl

drfn3vz

Podziel się opinią

Share
drfn3vz
drfn3vz