Trwa ładowanie...
d2e3h5t

Saska Kępa. Obalono pomnik generała Zygmunta Berlinga

Pomnik generała Ludowego Wojska Polskiego Zygmunta Berlinga został zepchnięty z cokołu na Saskiej Kępie. Dokonała tego grupa określająca się jako "Niezłomni". Osiągnięciem na Twitterze pochwalił się były poseł Adam Słomka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Przewrócony pomnik generała Zygmunta Berlinga
Warszawa. Przewrócony pomnik generała Zygmunta Berlinga (PAP, Fot: Radek Pietruszka)
d2e3h5t

"Totalitarny monument zdrajcy Zygmunta Berlinga w Warszawie zniesiony społecznie przez antykomunistów z #Niezłomni" - napisał na Twitterze Adam Słomka, były poseł i przewodniczący Konfederacji Polskiej Niepodległej - Niezłomni. Były parlamentarzysta jest widoczny na zamieszczonym przez niego zdjęciu, gdy stoi w grupie osób obok obalonego pomnika.

- Policjanci z Komendy Rejonowej Warszawa VII pojechali na miejsce, rzeczywiście zastali przewrócony postument pomnika, pomnik został zniszczony - przekazała w niedzielę wieczorem rzecznik stołecznej policji podinsp. Magdalena Bieniak.

d2e3h5t

Według funkcjonariuszki na razie nikt nie został zatrzymany w związku z dewastacją pomnika. - Ustalamy, kto ma związek z tym aktem wandalizmu, przeprowadzamy na miejscu czynności procesowe - dodała Bieniak.

Zobacz także: Kolejna bolesna porażka Szydło w PE. Neumann nie zostawia na niej suchej nitki

Przypomnijmy: w maju władze dzielnicy Praga-Południe zdecydowały o usunięciu pomniku Berlinga z przestrzeni publicznej. Do końca tego roku miał zostać przeniesiony do Muzeum Historii Polski. Decyzję umotywowano nowym prawem - tzw. ustawą dekomunizacyjną.

d2e3h5t

Berling był generałem ludowego Wojska Polskiego i dowódcą utworzonej w Związku Radzieckim 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki. Formacja złożona z polskich żołnierzy walczyła u boku Armii Czerwonej z Niemcami w czasie II wojny światowej przechodząc szlak bojowy z Lenino do Berlina.

Pomnik na Saskiej Kępie postawiono w 1985 roku i od początku wzbudzał wiele emocji. Po roku 1989 monument kilkakrotnie był oblewany czerwoną farbą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2e3h5t

Podziel się opinią

Share
d2e3h5t
d2e3h5t