Trwa ładowanie...

Ściągnij aplikację i znajdź wolne miejsce na parkingu

Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę, zatem aplikacja zawsze pokazuje aktualne dane.

Ściągnij aplikację i znajdź wolne miejsce na parkingu
d1r5h5d
d1r5h5d

Zarząd Dróg Miejskich rozpoczął testy Systemu Informacji Parkingowej. Czujniki i kamery działają już na dwóch dużych parkingach w mieście. Pojawiła się także specjalna aplikacja mobilna, która pomoże znaleźć wolne miejsce postojowe w centrum. Aby ją przetestować wystarczy kilka kliknięć.

Testy prowadzi firma Comarch Polska S.A., wybrana w przetargu na pilotażowe uruchomienie i obsługę takiego systemu na terenie warszawskiej Strefy Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. System ma kontrolować poziom zapełnienia miejsc postojowych i w prosty sposób przekazywać taką informację kierowcom.

Dwa systemy

Sprawdzane są dwa różne rozwiązania. Pierwsze wykorzystuje bezprzewodowe czujniki montowane bezpośrednio w nawierzchni miejsc parkingowych. Właśnie takie czujniki pojawiły się na parkingu na pl. Konstytucji. Z kolei na parkingu przed Dworcem Centralnym (od strony ul. E. Plater) zajętość miejsc monitorują kamery wideo zainstalowane na jednej z latarń.

Aplikacja mobilna

Jak to działa? Każdy może się już przekonać sam. Wolne miejsca postojowe wskazuje aplikacja mobilna SmartParking Warszawa. Właśnie tę testuje ZDM. Aplikację może ściągnąć na swoje urządzenie mobilne i przetestować każdy kierowca (w fazie testów na urządzenia z systemem Android). Korzystanie z niej jest bardzo proste.

d1r5h5d

Po uruchomieniu aplikacji pojawia się mapa miasta, z widoczną liczbą wolnych miejsc postojowych (w kółku). Aby wyświetlić poszczególne parkingi, należy kliknąć na kółko z liczbą wolnych miejsc. Teraz możemy już wybrać interesujący nas parking i sprawdzić dokładną lokalizację wolnego miejsca postojowego.

Fot. (ZDM)

Jeśli znajdziemy wolne miejsce, zaznaczamy je i klikając na niebieską strzałkę przechodzimy do nawigacji. Teraz wystarczy tylko określić swoją lokalizację i w drogę. Nawigacja doprowadzi nas do wolnego miejsca postojowego.

Dostępność wolnych miejsc jest aktualizowana co minutę, zatem aplikacja zawsze pokazuje aktualne dane. Na ich podstawie będziemy też można analizować zapotrzebowanie na miejsca parkingowe – system umożliwia zbadanie średniego, minimalnego i maksymalnego czasu parkowania oraz wskaźnika rotacji.

(Fot. ZDM)

d1r5h5d

Testy systemu potrwają do końca grudnia. W zależności od wyników testów i możliwości budżetowych, planowane jest rozszerzenie działania systemu na kolejne parkingi w SPPN. ZDm czeka na wszystkie uwagi dotyczące funkcjonowania aplikacji.

Źródło: (ZDM)

d1r5h5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1r5h5d