Trwa ładowanie...
dmr4ceo

Skąd ten smród? "Aż oczy szczypią"

To "kumulacja wielu niekorzystnych zdarzeń"?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Skąd ten smród? "Aż oczy szczypią"
dmr4ceo

Od kilku dni warszawiacy skarżą się na okropny smród unoszący się nie tylko na obrzeżach miasta, ale i w samym Śródmieściu. - Aż szczypie w oczy. Nie można spać - pisze czytelnicza WawaLove.pl Martyna. Inspektorzy twierdzą, że przykry zapach może być skutkiem wielu pożarów.

Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska wydał komunikat w sprawie zapachu "spalenizny", który mieszkańcy wyczuwają w powietrzu. czytamy w nim, że przyczyną takiej sytuacji może być "kumulacja wielu niekorzystnych zdarzeń". Jak się okazuje, 13 sierpnia w Rykach w województwie lubelskim miał miejsce pożar, w którym spłonęło 1200 opon. Kolejną przyczyną smrodu według WIOŚ jest sytuacja na Białorusi i Ukrainie, gdzie od wielu dni płoną lasy i torfowiska. Ponadto na obszarze województwa mazowieckiego miało miejsce wiele lokalnych pożarów np. 19 sierpnia paliło się ok. 2 ha lasu i łąk w otulinie Puszczy Kampinoskiej. Na domiar złego od wielu dni gorące kontynentalne masy powietrza napływają ze wschodu niosąc ze sobą zanieczyszczenia.

Stacje pomiarowe WIOŚ nie zanotowały odstępstw od normy w jakości powietrza unoszącego się nad Warszawą. Władze miasta zaznaczają, że nieprzyjemny zapach może być również skutkiem wypalania nieużytków i łąk. Taka praktyka jest zakazana, ale mimo to, w ostatnich dniach strażacy zanotowali około 700 takich przypadków. "Ustawa o ochronie przyrody i Ustawa o lasach zabraniają wypalania traw na łąkach oraz pozostałości roślinnych na nieużytkach, skarpach kolejowych i rowach przydrożnych. Sprawcy podpalenia grozi grzywna do 5 tys. zł, a w przypadku spowodowania pożaru stanowiącego zagrożenie dla życia, zdrowia czy mienia, od roku do 10 lat więzienia" - poinformowała Komenda Stołeczna Policji .

dmr4ceo

Przeczytaj też: Konopie indyjskie między sadzonkami warzyw

dmr4ceo

Podziel się opinią

Share
dmr4ceo
dmr4ceo