Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
22-01-2018 15:48

Skłodowska. Radium girl. Premiera w Teatrze WARSawy

Teatr WARSawy i Teatr Papahema, zapraszają na spektakl w reżyserii Agaty Biziuk „Skłodowska. Radium girl”. Pierwsze spektakle 27 i 28 stycznia 2018 w Teatrze WARSawy, który jest współproducentem przedstawienia.

Skłodowska. Radium girl. Premiera w Teatrze WARSawyŹródło: Materiały prasowe
d16hbrf
d16hbrf

Spektakl przewrotnie używa figury Marii Skłodowskiej - Curie, by poruszyć kwestie szeroko rozumianej wolności, respektowania praw kobiet, wieloaspektowego przekraczania własnych granic, naruszania prywatności osób publicznych, przerostu ego i ambicji, a także, przynależnej systemowi edukacji, tendencji do zamykania ludzkiego życia w banalnych formułkach. Istotne zagadnienia społeczne konfrontowane są z życiową postawą noblistki, której przywraca się prawo do szczerej, intymnej, nierzadko kontrowersyjnej wypowiedzi..

Korzystając z języka teatru, twórcy w dynamiczny i groteskowy sposób przybliżają bogaty w paradoksy fenomen, którym niewątpliwie była Maria Skłodowska-Curie. Jej biografii nie obejmują prawa autorskie. Przynależy ona do strefy publicznej. Możemy używać jej wizerunku. Maria jest twarzą feminizmu, kobietą-mitem, ikoną. Podobnie jak inne ikony popkultury – Madonna, Marilyn Monroe, Superman – kształtuje zbiorową wyobraźnię. Czy jednak nasza bohaterka chciałaby ją współtworzyć jako świadomie?

Teatr PAPAHEMA został założony przez absolwentów kierunku aktorskiego na Wydziale Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku. Regularnie współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku, warszawskimi teatrami: Powszechnym, Montownią, Polonia, Operą i Filharmonią Podlaską, a także Teatrem Miejskim w Gliwicach.

Tekst i reżyseria: Agata Biziuk
Scenografia: Katarzyna Pielużek
Muzyka: Natasza Topor
Projekcje: Patryk Bychoski
Choreografia: Anna Sawicka-Hodun
Reżyseria światła: Maciej Iwańczyk
Plakat: Paweł Brajczewski
Konsultacje chemiczne: Marzanna Rutkowska

Obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Paweł Rutkowski, Mateusz Trzmiel

Spektakl będzie można obejrzeć 27 i 28 stycznia o godzinie.19.00.

Spektakl zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Miasta Białegostoku oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego i Miasta Stołecznego Warszawy.

d16hbrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16hbrf