Trwa ładowanie...

„Skrzydła Życia”- nowy projekt społeczny ogólnopolskiego centrum medycznego dla seniorów

Program „Skrzydła Życia” stanowi część składową głównej misji Ogólnopolskiego Centrum Medycznego

Share
„Skrzydła Życia”- nowy projekt społeczny ogólnopolskiego centrum medycznego dla seniorów
d48gfwz

Skrzydła Życia - oto kolejny projekt społeczny Ogólnopolskiego Centrum Medycznego, którego ideą jest wsparcie osób starszych, mieszkających samotnie poprzez uświadamianie ryzyka jakie niesie ze sobą brak wiedzy w zakresie chorób, schorzeń przewlekłych czy też ewentualnych komplikacji po przebytych zabiegach.

Ogólnopolskie Centrum Medyczne ponownie wychodzi naprzeciw problemom z jakimi zmagają się Seniorzy. Tym razem kampania kierowana jest w stronę ludzi, którzy mimo podeszłego wieku muszą na co dzień radzić sobie sami, bowiem mieszkają z daleka od swoich bliskich, co wiąże się poważnym zagrożeniem dla zdrowia i życia w przypadku gdy nagle poczują się źle lub zasłabną. W tego typu sytuacjach są oni zdecydowanie bardziej narażeni na brak szybkiej reakcji oraz niezwłocznego udzielenia pomocy niżeli osoby dzielące lokum z rodziną, współlokatorem czy opiekunem. Warto w tym momencie dodać, że samotnie żyje co szósty Polak po 70- tym roku życia.

Dzięki inicjatywie u201eSkrzydła Życiau201d OCM pragnie uzmysłowić w jak znacznym stopniu informacje o stanie zdrowia Seniora mogą zaważyć na efektywnie przeprowadzonej akcji ratunkowej, a tym samym na życiu Pacjenta. Jej zamysł rozpowszechniać zamierza tak samo wśród wyżej wspomnianej grupy dotkniętej ryzykiem jak i wśród społeczeństwa, w tym personelu medycznego, bezpośrednio uczestniczącego w działaniach niosących pomoc w chwili zagrożenia. A zamysł jest następujący: poza samym przekazem, nagłaśnianiem tematu w mediach i podczas konferencji wprowadzona zostaje forma realnej pomocy w postaci koperty- specjalnego dokumentu w którym widnieją informacje o jej posiadaczu, takie jak: wiek, płeć, grupa krwi, przebyte choroby, leki zażywane regularnie, kontakt do najbliższych osób (rodziny, przyjaciół) oraz PESEL. Skrzydła Życia to zatem coś więcej niżeli
kampania społeczna, to następny zainicjowany przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne krok ku zoptymalizowaniu jakości życia pacjentów w podeszłym wieku.

Najważniejsze są świadomość i empatia

Program u201eSkrzydła Życiau201d stanowi zatem część składową głównej misji Ogólnopolskiego Centrum Medycznego, dążącego do tego aby Seniorzy nie czuli się zaniedbywani, spychani na margines, by mieli równe szanse w zakresie dbania o zdrowie, niezależnie od sytuacji rodzinnej czy materialnej. Co więcej w u201eSkrzydłach Życiau201d daje się również dostrzec przesłankę w kierunku kształtowania w społeczeństwie aktywności z własnej inicjatywy, odpowiedzialności za wspólnotę, zainteresowania ludzkimi problemami i czynnego dążenia do ich niwelowania. Akcja społeczna w bezpretensjonalny i zarazem motywujący, poparty z życia wziętymi przykładami sposób podkreśla że temat który na dzień dzisiejszy bezpośrednio nas nie dotyczy, za kilka, kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może stać się nam bliski, dlatego warto wyciągnąć rękę w
stronę osób starszych, traktując je jednocześnie całkowicie normalnie, czerpiąc z ich wiedzy doświadczenia i umiejętności. W tym momencie mówić możemy o dwojakim celu- z jednej strony o bezpośrednim wsparciu seniorów, a drugiej o aspekcie motywacyjnym, zachęcaniu różnych grup wiekowych do współpracy. Pamiętając o ludziach starszych, dając im poczucie bezpieczeństwa, umożliwiając dostęp do profilaktyki i leczenia przyczyniamy się do tego, że zdecydowanie dłużej będą oni aktywni, a co za tym idzie będą mogli też wspierać nas- młodych, nie popadając w bierność, bezsilność czy depresję.

d48gfwz

Najprostsze rozwiązania bywają najlepsze

Ratujące życie koperty o charakterystycznej czerwonej barwie będą rozdawane podczas trwania akcji u201eSkrzydła Życiau201d w tysięcznych ilościach, między innymi z udziałem Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej. Ponadto można bezpłatnie zamawiać je przez Internet, bezpośrednio ze strony kampanii . Organizatorzy projektu rekomendują aby zalakowaną kopertę- zabezpieczoną uprzednio foliową, odporną na wilgoć i zalania koszulką umieścić na drzwiach lodówki, jako że jest ona jednym z najbardziej znamiennych miejsc w każdym domu bądź mieszkaniu. Powszechnie wiadomo, że zwykle znajduje się w kuchni, w obrębie aneksu kuchennego albo w ich najbliższym otoczeniu i łatwo można ją zlokalizować lub nawet dostrzec na pierwszy rzut oka, tym bardziej iż jaskrawa koperta przyciąga wzrok a dzięki popularyzacji przedsięwzięcia będzie kojarzona z jego
koncepcją. Dlatego tak ważny aspekt stanowi promowanie tejże prostej a mogącej zdziałać wiele inicjatywy na możliwie najszerszą skalę.

Start z udziałem znanych i lubianych

Oficjalne rozpoczęcie działalności kampanii u201eSkrzydła Życiau201d miało miejsce 13.09.2017 roku na Warszawskim Stadionie Narodowym. Projekt otworzyła konferencja prasowa z udziałem organizatorów - przedstawicieli Ogólnopolskiego Centrum Medycznego oraz jego Ambasadorów, osób znanych i lubianych, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, a profilaktykę zdrowia uskuteczniają i uznają za słuszną w każdym wieku. Do udziału w akcji społecznej jak również cyklicznych badań, aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania zachęcali m.in. popularna piosenkarka i aktorka Izabela Trojanowska, aktor Wiktor Zborowski i reprezentujący młode pokolenie kucharz Jan Kuroń. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością również: Danuta Błażejczyk, Lidia Popiel, Beata Tadla, Agnieszka Fitkau- Perepeczko, Odeta Moro, Jarosław Kret, Przemysław Saleta oraz Jarosław Milner. W swoich
wypowiedziach gwiazdy jednogłośnie poparły cel programu, zwracając uwagę na fakt, iż w Polsce faktycznie Seniorom komfortu brakuje. Ze strony Jana Kuronia padła także wzmianka o efektywności kampanii, o jej potencjale. Do współpracy w ramach projektu zainicjowanego przez Ogólnopolskie Centrum Medyczne zaproszone zostały: Miejskie Ośrodki Pomocy Społecznej, Uniwersytet III Wieku oraz placówki Senior WIGOR. OCM liczy też na wsparcie ze strony władz poszczególnych dzielnic Miasta Stołecznego Warszawy.

Czas trwania kampanii - bezpłatnej dystrybucji kopert oraz promowania jej celu i zasad zaplanowany został do września przyszłego roku. Wspaniale jeśli najbliższe miesiące pozwolą na to by zyskała ogólnokrajowy zasięg. Co istotne do udziału zachęcamy dosłownie wszystkich, nie tylko osoby w wieku 50+, które staną się posiadaczami kopert, bowiem uczestniczenie w kampanii to również wszelkie dowolne formy pośrednie, dzięki którym dobrowolnie i świadomie możemy wspierać samotnych ludzi bądź obieg dokumentów. Mamy nadzieję, że dzięki zrozumiałym założeniom, zastosowaniu nieskomplikowanych rozwiązań, podobnie jak poprzednie inicjatywy społeczne OCM projekt u201eSkrzydła Życia u201dodniesie taki sam lub jeszcze większy sukces - realnie dodając Seniorom pewności, poczucia, że mimo życia w pojedynkę nie są sami, ratując zdrowie i życie.

Informacja prasowa

d48gfwz

Podziel się opinią

Share
d48gfwz
d48gfwz