Trwa ładowanie...

Służby miejskie apelują: w czasie upałów nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach

Nieodpowiedzialnemu właścicielowi może grozić nawet kara pozbawienia wolności do lat 2.

Share
Służby miejskie apelują: w czasie upałów nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach
d1fms3a

Nadchodzi fala upałów, słuzby miejskie jak co roku apelują: nie pozostawiajmy zwierząt w samochodach. - Nie bądźmy też obojętni i reagujmy natychmiast, gdy będziemy świadkami groźnej dla zdrowia lub życia zwierzęcia sytuacji. Właściwe i szybkie działania mogą pomóc - apeluje stołeczna straż miejska.

Pamiętajmy - informują strażnicy - że temperatura w samochodzie pozostawionym na słońcu rośnie bardzo szybko, może wynieść nawet 50 – 60 stopni Celsjusza. Przebywanie zwierząt – nawet przez krótki czas – w takich warunkach grozi przegrzaniem, odwodnieniem, udarem słonecznym, a w najgorszym przypadku śmiercią. - Właściciele tłumaczą, że zostawili zwierzę w samochodzie tylko na moment, a dodatkowo zostawili uchylone okno. Pamiętajmy, że nawet krótka chwila w nagrzanym samochodzie może być dla zwierzęcia śmiertelnie niebezpieczna. Pozostawienie uchylonej szyby w takiej sytuacji nic nie pomoże – mówi Piotr Mostowski, Zastępca Naczelnika Oddziału Ochrony Środowiska.

- Gdy widzimy zamknięte w samochodzie zwierzę , reagujmy natychmiast. W pierwszej kolejności poinformujmy odpowiednie służby. Funkcjonariusze ocenią sytuację na miejscu zdarzenia i podejmą właściwe czynności. Jeszcze przed przyjazdem służb, jeśli mamy taką możliwość, spróbujmy dotrzeć do właściciela czworonoga. Można spróbować skontaktować się z pracownikami lub ochroną obiektów, w pobliżu których zaparkowane jest auto. Być może właściciel zwierzęcia przebywa w którymś z nich – mówi Mostowski.

d1fms3a

Pamiętajmy też, że jeśli zostanie udowodnione, że właściciel swoim zachowaniem naraził zwierzę na utratę życia lub zdrowia, może grozić mu kara grzywny, ograniczenia wolności a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

d1fms3a

Podziel się opinią

Share
d1fms3a
d1fms3a