Trwa ładowanie...
d1u5h28

Słynna palma zniknie z ronda de Gaulle'a? Radni podjęli decyzję

Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Słynna palma zniknie z ronda de Gaulle'a? Radni podjęli decyzję
d1u5h28

Na czwartkowym posiedzeniu Rady miasta przyjęto plan zagospodarowanie przestrzennego dla rejonu ulicy Foksal. Zakłada on m.in. zmianę ronda*de Gaulle'a na skrzyżowanie. Co stanie się z palmą? *

O likwidacji ronda i zastąpieniu go skrzyżowaniem WawaLove.pl informowało już kilka lat temu. - Teraz to tak naprawdę nie jest rondo, tylko skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Przy zamianie na skrzyżowanie ruchowo można by zyskać, szczególnie autobusymiałyby lepsze warunki przejazdu - mówił wtedy Gazecie dr Andrzej Brzeziński, ekspert od spraw komunikacji z Politechniki Warszawskiej.

W czwartek radni Warszawy podjęli decyzję i uchwalili plan. Jakie zmiany czekają mieszkańców stolicy?

d1u5h28

Plan zakłada nadanie Alejom Jerozolimskim charakteru wielkomiejskiej ulicy i stworzenie spacerowej trasy wzdłuż Skarpy Warszawskiej. Oznacza to zwężenie jej do dwóch pasów ruchu w każdą stronę (z ewentualnym dodatkowym buspasem, lub pasem autobusowo tramwajowym, które prowadziłyby dalej wzdłuż mostu Poniatowskiego), puszczenie ruchu rowerowego jezdnią, nasadzenie szpaleru drzew wzdłuż ulicy.

Kolejną zmianą będzie powstanie przejścia dla pieszych przy stacji PKP Powiśle i przy Muzeum Narodowym. Przy tym ostatnim piesi często skracają drogę między muzeum a przystankiem autobusowym narażając się na niebezpieczeństwo. Poza tym przy stacji PKP Powiśle powstaną dodatkowe przystanki tramwajowe.

Zmiany mogą dotknąć również Nowy Świat. Dopuszczono tam możliwość przywrócenia ruchu tramwajowego na ulicy. W planie znalazł się też zapis o budowie budynków na tyłach Nowego Światu, czyli w miejscu, gdzie obecnie znajdują się słynne pawilony.

Co z palmą?

Największe kontrowersje wzbudza przebudowa ronda de Gaulle'a. Na jego miejscu ma powstać skrzyżowanie. Według radnych ta zmiana "upłynni ruch i ułatwi poruszanie się komunikacji miejskiej, pieszym i rowerzystom”.

d1u5h28

Palma autorstwa Joanny Rakowskiej, która już od 14 lat stoi na środku ronda de Gaulle'a i jest jednym z najbardziej charakterystycznych instalacji w Warszawie, ma zostać przesunięta. Plan zagospodarowania przestrzennego "dopuszcza zachowanie” palmy, ale nie wiadomo, w który rejon zostanie przeniesiona. Z dokumentu wynika, że stanie "w rejonie skrzyżowania” alei Jerozolimskim z Nowym Światem. Jednak dokument nie podaje szczegółów przeniesienia instalacji.

Przeczytaj też: Brał udział w powstaniu warszawskim, teraz prosi o pomoc na ulicy: "nie mam ani złotówki"

Podziel się
d1u5h28

Podziel się opinią

Share

d1u5h28

d1u5h28