Trwa ładowanie...

Smog. Ratusz zarządził odwołanie zajęć prowadzonych na powietrzu

Normy PM2,5 (pyłu zawieszonego), który jest najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, przekroczono w Warszawie o blisko 1000 proc.

Smog. Ratusz zarządził odwołanie zajęć prowadzonych na powietrzu
dkjwkab
dkjwkab

Takiej sytuacji jeszcze nie było. Po raz pierwszy w historii warszawskie szkoły i przedszkola otrzymały ostrzeżenie, by dzieci przebywające w placówkach nie wychodziły na zewnątrz ze względu na zanieczyszczenie. Wszelkie zajęcia prowadzone na świeżym powietrzu zostały odwołane. To efekt rekordowego pogorszenia się jakości powietrza .

- Takie zalecenia wydawane są m.in. przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. W związku z tym podjęliśmy decyzję o każdorazowym informowaniu dyrektorów wolskich szkół podstawowych oraz przedszkoli o istniejącym zagrożeniu i rekomendujemy odwoływanie wszelkich zajęć, które miałyby być prowadzone na powietrzu - poinformował WawaLove.pl Krzysztof Strzałkowski, burmistrz Dzielnicy Wola.

Podobne zalecenia dostały wszystkie placówki w Warszawie. Dodatkowo z powodu smogu 9 stycznia, przejazdy komunikacją miejską w Warszawie są bezpłatne. - Zachęcam do korzystania z komunikacji miejskiej i pozostawienia samochodów prywatnych na parkingach. Przyczyni się do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście – mówi Michał Olszewski , wiceprezydent Warszawy.

Nie tylko w Warszawie

9 stycznia komunikacja miejska będzie bezpłatna zarówno w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej. Bezpłatnie będzie można podróżować autobusami, tramwajami, metrem i SKM. Dodatkowo uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą honorowane również w pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej w strefie Wspólnego Biletu oraz w autobusach linii L. W przypadku autobusów bezpłatne będzie korzystanie wyłącznie z linii dziennych (od początku do końca ich kursowania). Bezpłatne będzie również korzystanie z parkingów P+R.

dkjwkab

Prognozowane wysokie stężenia są spowodowane niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi: spadkiem temperatury (a co za tym idzie większą emisją z ogrzewania domów) i bardzo niską prędkością wiatru. - Osoby starsze i dzieci, astmatycy, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, powinny unikać dłuższego przebywania na zewnątrz - informują miejscy urzędnicy. Apelują również o powstrzymanie się od palenia w kominkach śmieciami i odpadami.

Fatalny stan jakości powietrza odnotowano ostatnio w całym kraju. Normy PM2,5 (pyłu zawieszonego), który jest najbardziej niebezpieczny dla ludzkiego zdrowia, tylko w Warszawie przekroczono o blisko 1000 proc. Jeszcze gorzej jest w Kielcach Katowicach i Krakowie. Tam miejscami przekroczenia wynoszą aż 1500 proc. Co roku z powodu chorób wywołanych smogiem umiera w kraju 50 tys. osób.

Przeczytajcie też: Kolejne awarie. Mieszkańcy bez wody i ogrzewania

dkjwkab
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkjwkab