Trwa ładowanie...
d2jtyrw

Smog w Warszawie. Będzie tak samo źle, jak rok temu?

Od zeszłego sezonu w stolicy zlikwidowano zaledwie 175 z ok. 18000 kopciuchów - alarmują media. Podkreślają, że finansowany przez miasto program wymiany trujących pieców działa dopiero od kilku dni, więc na poprawę powietrza w porównaniu z ubiegłym rokiem nie mamy co liczyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Warszawa. Smog nie odpuści.
Warszawa. Smog nie odpuści. (East News)
d2jtyrw

Polski Alarm Smogowy ostrzega, że powietrze nad Polską jest po prostu trujące. Eksperci zaznaczają, iż za około 50 proc. emitowanych w kraju pyłów PM10 i 84 proc. rakotwórczego benzoapirenu odpowiada emisja z ogrzewania gospodarstw domowych.

Media dodają, że w tym roku mieszkańcy Warszawy w ramach finansowanego przez stołeczny ratusz programu zlikwidowali zaledwie 175 pieców. Chociaż wydano na to 2 mln zł, to kropla w morzu, bo miasto ma na walkę z trującymi piecami aż 300 mln zł.

d2jtyrw

Przedstawiciele ratusza wyjaśniają, że program uruchomiony został zaledwie kilka dni temu, a kampania informacyjna ruszy dopiero z początkiem listopada.

Właśnie dlatego niewielu mieszkańców zgłosiło się, by wziąć udział w projekcie i wymienić ogrzewanie na bardziej ekologiczne. Szef Biura Ochrony Powietrza w stołecznym ratuszu Marcin Morawski przewiduje, że gdy mieszkańcy dowiedzą się o nowych możliwościach, zainteresowanie dofinansowaniem może wzrosnąć nawet kilkukrotnie.

Zobacz też: W maskującej czapeczce spiskował przeciwko Schetynie? Wesoło w studiu

"Urzędnicy będą pisać, dzwonić i odwiedzać ludzi, którzy powinni wymienić kopciuchy i namawiać ich do złożenia wniosków. Wtedy jest szansa na poprawę. Na razie jednak stolicę czeka kolejna zima ze smogiem za oknem" - podkreśla RMF FM.

d2jtyrw

- Do 2020 roku chcemy zlikwidować je (kopciuchy - przyp. red.) i podłączyć (mieszkania ogrzewane za pomocą tych pieców - przyp. red.) do sieci gazowej. I to nie tylko te, które są w mieszkaniach komunalnych, ale również chcemy opracować plan dla mieszkań spółdzielczych czy prywatnych - mówił w kampanii przed wyborami samorządowymi Rafał Trzaskowski. Polityk podkreślał, że walka o czyste powietrze w stolicy będzie jednym z jego priorytetów. Od tamtych słów minął ponad rok, ale na pierwsze efekty wciąż musimy jednak poczekać.

Źródło: RMF FM

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2jtyrw

Podziel się opinią

Share

d2jtyrw

d2jtyrw