Trwa ładowanie...
d2f8tqd

Smog zaatakował stolicę. Dziś pojedziesz komunikacją za darmo

To drugi taki przypadek w historii, że z powodu wysokiego stężenia zagrażających zdrowiu pyłów, władze stolicy decydują się na całkowicie darmową komunikację.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Smog zaatakował stolicę. Dziś pojedziesz komunikacją za darmo
d2f8tqd

Nad wieloma częściami kraju zalega smog. W poniedziałek przejazdy komunikacją miejską w Warszawie, Krakowie i Kielcach będą bezpłatne.

Rzecznik prasowy stołecznego ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział, że ta decyzja ma związek z wysokim poziomem stężenia zanieczyszczeń powietrza. Według prognoz Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, w poniedziałek skażenie powietrza w stolicy ma znacznie przekroczyć dopuszczalne normy.

- Wszystkich mieszkańców Warszawy zachęcamy, żeby nie korzystali ze swoich samochodów i przesiadali się do transportu publicznego - mówił Bartosz Milczarczyk. Bezpłatne będą przejazdy wszystkimi środkami transportu publicznego, w pierwszej i drugiej strefie.

d2f8tqd

Z kolei władze Krakowa wprowadzają darmową komunikację dla kierowców. - Każdy, kto w poniedziałek zostawi samochód w garażu, będzie mógł za darmo jeździć tramwajami i autobusami - mówi Witold Śmiałek, pełnomocnik prezydenta Krakowa do spraw poprawy jakości powietrza.

Darmowa komunikacja będzie obowiązywała w poniedziałek przez całą dobę - od północy do północy. Władze Krakowa apelują do mieszkańców o ograniczenie działań, które mogą zwiększyć zanieczyszczenie powietrza.

Także władze Kielc postanowiły wprowadzić w poniedziałek bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich pasażerów. - Zachęcamy do pozostawienia samochodów i korzystania z autobusów miejskich - powiedziała rzeczniczka magistratu Anna Ciulęba,

W niedzielę rano w stolicy województwa świętokrzyskiego odnotowano znaczne przekroczenie norm zanieczyszczeń w powietrzu. Jak wynika z danych pomiarowych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Kielcach, w ciągu dnia sytuacja się poprawiła.

d2f8tqd

Smog warszawski i nie tylko

Od sobotniego wieczora normy stężenia szkodliwych pyłów zawieszonych są w Krakowie przekroczone kilkukrotnie. Z kolei warszawski ratusz poinformował w niedziele na swoim profilu na Facebooku, że jakość powietrza w mieście nie jest dobra. Według danych pomiarowych, w stolicy odnotowano wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń powietrza. Znacznie przekroczone są stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5.

W związku z tym zaleca się, aby mieszkańcy bez potrzeby nie wychodzili z domu, a także unikali wszelkiej aktywności na zewnątrz. Zalecenia dotyczą przede wszystkim osób starszych z zaburzeniami układu oddechowego, dzieci i młodzieży poniżej 25. roku życia.

Ratusz zaleca również, aby zamiast przemieszczać się samochodami osobowymi, przesiąść się do komunikacji miejskiej. W związku z tym w poniedziałek będzie można skorzystać z transportu miejskiego za darmo.

d2f8tqd

Oprócz Warszawy i Krakowa, wysokie stężenie pyłów w powietrzu odnotowano także w innych miastach Polski, między innymi Katowicach i Łodzi.

Darmowa komunikacja w stolicy

Smog od pewnego czasu staje się sporym problemem w Warszawie. To drugi taki przypadek w historii, że z powodu wysokiego stężenia zagrażających zdrowiu pyłów, miasto decyduje się na całkowicie darmową komunikację. Wcześniej miało to miejsce w połowie grudnia.

Kasowniki w pojazdach komunikacji najprawdopodobniej zostaną wyłączone i obowiązywać będą rozwiązania znane z corocznej akcji Dzień bez Samochodu.

d2f8tqd

Z powodu smogu mieszkańcy powinni unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni. Dotyczy to przede wszystkim osób szczególnie wrażliwych na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzieży, seniorów i osób dotkniętych chorobami układu oddechowego i krwionośnego czy chorobami alergicznymi skóry i oczu.

Źródło: IAR/PAP

Przeczytajcie również: Normy przekroczone o ponad 1000 proc! Dramatyczna jakość powietrza w całym kraju

d2f8tqd

Podziel się opinią

Share

d2f8tqd

d2f8tqd