Trwa ładowanie...

Spójrz na warszawskie niebo, zobaczysz meteory z roju Perseidy

Pamiętacie, jak w dzieciństwie liczyliście "spadające gwiazdy"?
Share
Spójrz na warszawskie niebo, zobaczysz meteory z roju Perseidy
d2gyo07

Również dzisiaj jest to jeden z najbardziej znanych rojów meteorów. Swoją sławę zawdzięcza nie tylko wysokiej aktywności, ale również korzystnym warunkom, w jakich możemy go obserwować. Jest on bowiem aktywny podczas ciepłych i pogodnych *wakacyjnych* nocy. W połowie lipca Perseidy jakby wybiegają z pogranicza gwiazdozbiorów Andromedy i Kasjopei.

Kalendarze astronomiczne podają, że aktywność Perseidów zaczyna się 17 lipca, a kończy 24 sierpnia. Obie daty są niepewne i jest wiele sygnałów, że Perseidy widać na naszym niebie tak naprawdę od okolic 12 lipca, a obserwować je można aż do końca sierpnia.

Warto wyjść z domu na obserwację jak najpóźniej. Nad ranem radiant roju Perseidów będzie się wznosił już ponad 60 stopni nad horyzontem i wtedy możliwość zaobserwowania meteorów będzie największa. Meteory będą pojawiać się na całej sferze niebieskiej.

d2gyo07

W połowie lipca warunki do obserwacji są w tym roku wręcz idealne, bo nów Księżyca wypada 19 lipca. Przez to zacznie on przeszkadzać w obserwacjach dopiero pod koniec miesiąca.

W tym roku główne maksimum Perseidów jest spodziewane 12 sierpnia, w godzinach od 14:00 do 16:30. Niewiele wtedy zobaczymy, bo w tych godzinach panuje dzień. W nocy z 12 na 13 sierpnia warto jednak wyjść na obserwacje, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę. Księżyc nam nie przeszkodzi, bo jego nów przypada na 17 sierpnia.

d2gyo07

Podziel się opinią

Share
d2gyo07
d2gyo07