Sprzęty niezbędne w kuchni, skrojone wedle potrzeb
Lodówka, zmywarka czy płyta indukcyjna to sprzęty, bez których nikt nie wyobraża sobie współczesnej kuchni. Obecnie można je dopasować do swoich indywidualnych potrzeb. I to jest super!
Zmywarka
Zmywarka jeszcze nie tak bardzo dawno temu była uważana za luksusowy sprzęt, na który mogli sobie pozwolić tylko nieliczni. Dziś jest powszechnie spotykanym wyposażeniem kuchni, nie tylko za sprawą cen, które z biegiem lat stały się o wiele bardziej przystępne, ale też możliwości wkomponowania tego sprzętu do swojej kuchni. Niegdyś dostępne były wyłącznie zmywarki wolnostojące, na które trzeba było znaleźć dodatkowe miejsce w ciągu zabudowy kuchennej (często kosztem szafki). Z czasem popularność zyskała zmywarka do zabudowy. To rozwiązanie najczęściej wybierane przez osoby, które projektują swoją kuchnię od zera albo planują generalny remont, obejmujący wymianę mebli kuchennych. Niepodważalną zaletą tego rozwiązania jest możliwość wkomponowania urządzenia w ciąg zabudowy tak, by nie wyróżniało się od pozostałych mebli. Nie każdy wie, że istnieje także trzeci typ zmywarek – zmywarki kompaktowe, które swoimi gabarytami przypominają piekarniki. Podobnie jak piekarniki je także można wbudować w górny ciąg zabudowy lub… postawić na blacie. To idealne rozwiązanie dla osób mających mikroskopijne kuchnie, w których nie znajdzie się miejsce nawet na wąską zmywarkę o szerokości 40 cm. Czy zakup tak małej, nablatowej zmywarki ma sens? Jak najbardziej. Można do niej zmieścić nawet sześć kompletów naczyń.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie zmywarki?
- pojemność – kompaktowe zmywarki mieszczą od 6 kompletów, te duże o szerokości 60 cm nawet do 15 kompletów naczyń;
- miejsce na sztućce – trzecia szuflada czy koszyk – zdecyduj, co będzie dla ciebie wygodniejsze;
- głośność – szczególnie istotny parametr w przypadku aneksów kuchennych otwartych na salon;
- klasa energetyczna – warto zwrócić uwagę na roczne zużycie energii.
Posiadacze zmywarek do zabudowy powinni zwrócić jeszcze uwagę, czy wybrany przez nich model posiada zintegrowany czy odkryty panel. Zakryty mniej rzuca się w oczy i na pewno lepiej sprawdzi się przy otwartych kuchniach. Odkryty z kolei jest bardziej transparentny, tzn. stale pokazuje nam, ile czasu zostało do skończenia cyklu itp.
Płyta indukcyjna
Płyta indukcyjna to kolejny sprzęt do zabudowy, który możemy dopasować do swoich potrzeb. Po pierwsze płytę można dopasować pod względem rozmiaru. Najmniejsze mają wymiary ok. 30 x 50 cm. i mają dwa pola indukcyjne. Są także płyty o wymiarach zbliżonych do kwadratu (ok. 45 x 50 cm lub 57 x 51 cm), które mają wyodrębnione trzy "palniki". Największe płyty mają nawet 90 cm szerokości. Najpopularniejszymi i najczęściej spotykanymi modelami są te mierzące od 55 do 65 cm.
Jednak rozmiar to niejedyny parametr, który możemy wziąć pod uwagę, szukając płyty idealnej dla siebie. Współcześnie indukcje mają wiele funkcji, które dla jednych mogą okazać się przydatne, dla innych z kolei być stratą pieniędzy. Jedną z takich funkcji jest możliwość łączenia pól grzewczych – bardzo przydatne, jeśli zdarza ci się używać dużych garnków czy brytfann. Inną jest timer, który odmierzy za ciebie czas konieczny do ugotowania makaronu al dente lub jajka na miękko, czy booster, który znacznie przyspieszy proces gotowania np. wody na ryż. Kupując płytę, zwróć uwagę na sposób, w jaki jest sterowana. Płyta może bowiem posiadać miarkę, suwak (i to w kształcie linii lub koła) albo mieć pokrętła niczym standardowa kuchenka gazowa. Warto sprawdzić w sklepie, jaka opcja będzie dla ciebie najbardziej praktyczna.
Lodówka
Lodówki to największe z kuchennych sprzętów. Nie dziwi więc fakt, że producenci AGD mocno skupiają się na ich designie. Lodówka do zabudowy, do której można przykręcić dowolny front, weszła na stałe do użytku. Nikogo nie dziwi już fakt, że po otwarciu na pozór zwykłej szafki oczom ukazuje się zawartość lodówki. Dostępne są także lodówki z wymiennymi frontami, które można dopasować do swojego wnętrza. Takie rozwiązanie proponuje Samsung w swoim modelu Bespoke. Spośród szerokiej gamy kolorów i faktur można dobrać panel najlepiej pasujący do wnętrza. A kiedy się znudzi, zmienić go na inny. Bespoke umożliwia personalizację nie tylko wyglądu, ale i funkcji lodówki. To seria modułowa, która pozwala zestawić dwa lub więcej urządzeń o takiej samej wysokości. Można dołączyć drugą lodówkę do tej, którą już się posiada. To rozwiązanie skrojone na miarę.
Nie tylko Samsung umożliwia dopasowanie lodówki do swojego gustu i potrzeb. Inni producenci także (choć nie w takim stopniu) umożliwiają personalizację swojego sprzętu, np. Amica ma w swoje ofercie lodówki w szerokiej gamie kolorystycznej: czerwonej, błękitnej, turkusowej, kremowej. Jak widać, nie tylko kuchenne dodatki takie jak naczynia i tekstylia mogą być piękne i kolorowe. Współczesne lodówki także są nie lada gratką dla miłośników koloru i niebanalnego designu.
WawaLove na: